Hafıza tekniğiyle İngilizce

Şimdi reklamını gördüm de merak ettim, piyasada satılan hafıza tekniğiyle İngilizce öğrenme kursları gerçekten işe yarıyor mu?

yarıyor... bende yaramıştı,,ama sadece kelime ezberlemeye yarıyor..

  • ataman  (19.05.11 00:00:53)
Bi tane hafıza teknikçi amca vardır sürekli çıkıyordu tv'de 90ların başında. Posterity kelimesi hala dün gibi aklımda, üzerine anlattığı hikayeyi bile anımsıyorum...

  • newyorkais  (19.05.11 00:05:12)
Rote Learning vs. Meaningful Learning

  • ucan sincap  (19.05.11 00:16:11)
Peki ya dungeon(dan.. çın..). Söylendiği gibi ben de sadece kelime ezberlemeye yaradığını düşünüyorum ya da kelimelerle hikayeler ve imgeler arasında bağlantı kurup hatırlamaya. Öte yandan dilbilgisi bu yöntemle öğretilebilir mi? Zannetmiyorum. İngilizceyi iyi öğrenmek istersen bana kalırsa sağlam kurslardan birine git, kelime bilgini genişletmek istersen de, ingilizce literatürü takip etmeye çalış ya da ne biliyim işte yabancı sitelerde dolan oku, çünkü aslına bakarsan okurken, dinlerken de belli kalıpları kafamıza oturtuyoruz, yöntem açısından pek farkı yok gibi aslında. Hem böylece kafanda kelimeleri saçma sapan hikayelerle bağdaştırmaktansa daha anlamlı konumlara oturtabilirsin, kim bilir?

  • frijitbardot  (19.05.11 00:19:03 ~ 00:20:44)
Hafiza teknigi ile ilgili degil de ingilizce ogrenmeyle ilgili yorumum; abi sakin kursa gitme, indir rosetta stone ingilizceyi resimlere tiklaya tiklaya ogretiyor, ayrica internetin varsa, turkce olarak dil bilgisi anlatan forumlar var bi dunya. Eger ki bize ohretilen teknikle ogrenmeye kalkarsan hicbirsey ogrenemezsin, adini soyadni soylersin, bi de millete "abi anliyorum dedigini ama cevap veremiyorum" dersin, bizdeki sistem buna hazirliyor insanlari ne yazikki. Uzun bi sure yurt disinda oldugum icin bunu daha iyi anladim. Parani harcayacaksan git kitap al ingilizce, level kitaplari falan alma, yani bize ortaokul lise de dayatilan kitaplari alma, git gazete al, git iphone al mesela, ingilizce bedava kitap yukleyebiliyorsun, oku bol bol. Ben oyle yaptim gercekten iyi ingilizcem oldu. Oturup adamlarla konusuyorum. Yani olabildigince dili kullan. Ezberlemedeki olay kelimeleri beyindeki hafizadan alip beyincige yerlestirmek. Hani nasil ilk arabayi kullanirken hersey birbirne karisiyor sonra da hic dusunmeden kullaniyoruz arabayi?ayni sistem dil icin de gecerli. Olabildigince oku, itunes radiodan haber ve sohbet kanallarini dinle, en fazla 4-5 ay icinde ciddi calisirsan, caki gibi olursun:) bu olayi ben ingilizce degil de ispanyolcada deniyorum, baya etkili oldu...

  • danit  (19.05.11 00:58:20)