Benzin Neden Bu Kadar Pahalı?

İşin ekonomik boyutunu lütfen bir gerizekalıya anlatır gibi anlatın.

Tek sebebi alınan vergiler mi? yani Amerika'da veya diğer ülkelerdeki vergi oranı bize göre çok mu düşük? Veya Vergileri indirsek biz de aynı fiyattan mı kullanacağız? Yoksa zaten benzinin bize gelişi mi pahalı? Nedir?

%67'si vergi olmasından mütevellit sanırsam.

  • boran79  (18.05.11 15:14:37)
yaklaşık %70 i vergi. gelişinin pahalı ucuz olması çok birşey değiştirmez.
çok birşey değiştirmesi için gerçekten çok fark olması lazım arada.

  • kisa  (18.05.11 15:14:43)
benzinden alınan vergi yüzde usulü değil yani geliş fiyatı satış fiyatını etkilemez. gelişi şuanki ülkeiçi satışa göre çok ucuz evet. ve bu kadar pahalı olmasının tek nedeni litre başına alınan vergidir.

  • onexey  (18.05.11 15:18:42)
daha önemli soruyu atlamışsın.
bu kadar pahalı olmasına rağmen hala en kısa mesafelere bile arabası ile giden ve hiç arabası olmadığı halde sürekli şikayette bulunan insanların asıl amacı ne ?

kafanı çevir ve bak.
20 tane araba geçiyorsa en az 15 tanesinin içinde 1 kişi var.
  • ykup  (18.05.11 15:19:33)
te allaaam.

tabi memlekette toplu taşıma çok düzenli ve konforlu.
ona rağmen millet araba ile gidiyor her yere değil mi?
yılda hiç kullanmasam bile 450-500 lira vergi vereceğim sonra bir de çıkıp 75 model otobüste sıkış tıkış gideceğim.

alıntı----
Benzin istasyonuna "BENZİN" almaya gidiyorsunuz; bir litre benzin 4 TL:

1,5 TL "BENZİN"e...

2,5 TL "VERGİ"ye ve "FAİZ"e!!!

Dünyanın en pahalı/kazık benzini Türkiye'de!!!

Arabanıza akaryakıt yani benzin, mazot, gaz vs alırken ödediğiniz "FAHİŞ FAİZ" ile "HAKSIZ VERGİ" bugünkü hükümetin ve işbirlikçi faizcilerin en büyük gelir kaynağı!

Akaryakıt istasyonundan benzin, mazot, gaz vs alırken ödediğiniz paranın 3'te 2'si "VERGİ"ye ve rantiyeye yani "FAHİŞ FAİZ" ödemelerine gidiyor!

ARABAN MI VAR? VERGİN VE FAİZİN VAR!

Aracı aldığınız anda "VERGİ FAİZ ZULMÜ" başlıyor!

"FAİZLİ ARAÇ KREDİLERİ" ile halk sürekli borçlandırılıyor!

Motorlu araç sayısı 2002'de 8.5 milyondu, 2010'da 15 milyona çıkmış!

- Araç satın alınca ödenen paranın yarısı "VERGİ"ye gidiyor!

- Akaryakıt alınca 1 lira benzine; 2 lira "VERGİ"ye ve "FAİZ"e gidiyor!

- Altı ayda bir MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) var!

- Bitmedi... YILLIK ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI da var!!

- Bitmedi... Ve iki yılda bir "ÖZELLEŞTİRİLMİŞ" araç muayenesi!!!

Dünyanın en pahalı benzini/akaryakıtı bizde!

Geçen yıl dünyada petrol fiyatları düşerken, hükümet "VERGİ" üzerine "VERGİ" koydu! Dünyada petrolün varili bugün 90 dolar ama Türkiye'de hâlâ bir varil petrol 150 dolarmış gibi hesaplanıyor!!!

"VERGİ"nin bile "VERGİ"sini ödüyoruz!

Akaryakıt alırken önce ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödüyoruz, sonra ÖTV eklenmiş fiyat üzerinden % 18 KDV ödüyoruz!

Dünyada "VERDİĞİ VERGİ İÇİN BİLE VERGİ ÖDEYEN" tek ülkeyiz!

VERGİLERE 5 yılda yüzde elli (% 50) ZAM!

Maliye Bakanlığı verilerine göre; 2002'den beri devletin/hükümetin en önemli gelir kalemi PETROL ÜRÜNLERİNDEN ALINAN "ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ"!

Geçtiğimiz 9 yılda petrol ürünlerinden devletin kasasına 186 milyar lira para girdi!

2011'de de 35 milyar liraya yakın "ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ" hedefleniyor!
....
  • €xpolerer  (18.05.11 16:10:43 ~ 16:14:52)