lezzetli salata yapabilmek

yaptığım salataların tadını beğenmiyorum. hep bir şeyler eksik gibi geliyor. böyle acayip malzemeler -soyadır, mayonezdir falan- kullanmadan evde yapılan basit "anne salatası" vardır ya, o lezzeti tutturmak istiyorum. var mıdır bunun bir sırrı?

bir de mesela elimizde marul, domates, biber, salatalık, havuç, maydanoz, zeytinyağı ve limon var.

siz olsanız bu malzemelerden hangileriyle bir salata yapardınız? hepsiyle mi yoksa hani şununla şu iyi gider ama bu yakışmaz dediğiniz bir malzeme var mı bunların içinden?

malzemeden ziyade limon sirke ve zeytinyağı ve tuz katkısı çok çok önemli.

  • manfool  (17.05.11 13:01:35)
zeytinyağı + iyi bir marka nar ekşisi + tuzla şahane salata oluyor. hatta biraz kırmızı toz biber ve nane de serpebilirsiniz. saydığınız bütün malzemelerle gayet güzel gider.

  • quasiromantic  (17.05.11 13:07:57)
anne salatasını sen yapmadığın için güzel geliyordur. senin çocuğun da senin salatalarını sevecektir muhtemelen.

ben mısır seviyom salatalarda.
  • desdinova  (17.05.11 13:08:04)
nar eksisi koyun biraz da

  • madworld  (17.05.11 13:09:49)
@quasiromantic ve @madworld
tavsiye edeceğiniz nar ekşisi markası var mı? marketlerde satılanların içinde nar ekşisi dışında her şey var maşallah glikoz şurubu katkı maddeleri falan.

  • yue  (17.05.11 13:26:04)
nar ekşisi varsa limon kullanma, nane, kekik, ufak dilimlenmiş peynirler, kepek, kuzu kulağı.

  • emininsel  (17.05.11 13:57:55)
az miktarda balsamik sirke de iyi oluyor limonlu salatalarda. onun yanında sumak ve nane de kullanırsan ekstra bi lezzet veriyor.
bu arada nar ekşisiyle limon birlikte kullanılmaz evet, ikisi de ekşi olduğundan
sanırım turşucularda falan vardır nar ekşisi...
  • groove salad  (17.05.11 14:02:31 ~ 14:03:19)
nar ekşisi kemal kükrer beğeniyorum ben. her markette olmuyor. büyük marketlere bakmak lazım.

bir de salata yaparken yıkadıktan sonra malzemelerinizi kurutuyor musunuz? eğer kurutmaz ve üzerine sosunu dökerseniz sos malzemenin üstündeki su ile dibe çöküyor.

salataya değişik tadlar koymayı deneyin. misal peynir rendesi olabilir (kaşar, tulum, parmesan), zeytin olabilir, mısır veya ceviz olabilir. hardallı soslar da güzel olabilir.
  • mea maxima culpa  (17.05.11 14:04:29)
bir de salata için iyi kalite sızma zeytinyağı kullanmanız gerekiyor.

  • mea maxima culpa  (17.05.11 14:11:47)
bulabilirseniz evce marka nar ekşisi çok iyi.

  • this is heavy  (17.05.11 14:14:35)
nar ekşisi ile nar ekşisi sosu aynı şey değil aman diim. o sos dedikleri iğrenç bişi.

  • mahnita  (17.05.11 14:17:13)
@mea maxima culpa
kurutma işine hiç dikkat etmedim açıkcası, genelde şöyle bi sallarım fazla suyu aksın diye ama bir de kurutup deneyeceğim :)

@mahnita
aa demek ikisi ayrı şeyler. o zaman has nar ekşisi bulmak lazım.
  • yue  (17.05.11 14:25:57 ~ 14:28:04)
@mea maxima culpa +1 bir de en basit salata olarak bir bardağın içinde zeytinyağı, limon suyu ve az bir miktar tuzu karışım boza kıvamına gelene kadar bir çatal/kaşık yardımıyla çırpın ve salatanızın üzerine öyle dökün!

  • balik kraker  (17.05.11 14:46:28)
panpa domates var domates var
koklayıp al tüm malzemeleri
mümkünse pazardan
  • frtcek  (17.05.11 15:31:56)
nar ekşisi ile illa güzel olacak diye bir fikre katılmıyorum. sebzelerin tazeliği önemli. anneniz pazardan alıyordu mis gibi tarla domatesini, köy biberini, tazecik salatalıklarını. bul aynı kalitede, doğra ince ince, bol zeytinyağı+limon+tuz başka birşeye gerek bile yok. ama yaz gelmişken semizotu+domates salatası yapın mutlaka kesin beğenirsiniz.

  • topal  (17.05.11 16:16:19)
bence senin soruna cevab gelmemiş daha. ben mesela kafadan ama mutlaka bunların ph degerleriyle falan alakalı bi hesap var-gurmeleri bekleriz- bazı malzemeleri birbirine yakıstırmam. misal eskiden havuç rendeleme adeti vardı bizimkilerde onu kestim. marullu salataya havuç gitmez kankam. marullu salatada domates-salatalık olcak. zevke göre soğan-ama az-. ve bazı otlar konabilir, kuzu kulagı denmiş bence de olur. roka dograrım-az-, maydanoz olur-yine az- cunku bazı besinler resmen kontrolu ele geçiriyor bi noktadan sonra. ben biberi de hiç sevmiyorum marul salatasında. öyle.. gerisi yukarda söylenmiş limon-sirke-tuz harmanı.
büdüt:bi ust cevap hariç.

  • heyamo  (17.05.11 16:18:56 ~ 16:20:13)
@heyamo

dediğin gibi malzemelerin birbirine uyması gerçekten çok önemli. ben marulla havucu çok yakıştığını düşünüyordum.. havuç böyle tatlı bi tat veriyor gibi. ama biberi de öylesine ekliyorum sevdiğimden değil. bi bilen çıksa gerçekten aydınlatsa.
  • yue  (17.05.11 17:21:58)
malzemeleri kurutmak için pratik bir alet var. mutfak aletleri satan plastikçilerde bulabilirsiniz.
tatlar.blogspot.com

bu sayfada 40. msjda da açıklamış. (yalnız bu ürünü ararken acayip bir dünyayla karşılaştım sayenizde :)
www.agaclar.net
  • subseven  (17.05.11 17:38:50 ~ 17:50:11)
domates+salatalık+soğan+limon+zeytinyağı+tuz birlikteliğinden kimse kötü bir şey çıkaramaz. go for it.

  • kim milton nielsen  (17.05.11 20:10:58)
aceto balsamico rulz.

  • charlesbukowskiineksi  (17.05.11 22:06:39)