pek değerli doktor abilerim ablalarım... aort damarı :)

Şimdi bu göbek deliğinin hemen solundan aort damarı diye bir şey geçiyormuş zannedersem. Kendisinden bihaber yaşıyordum; gel gör ki bir aydır pek bir sıkı fıkıyız, çünkü 1 aydır bu damarın atışını sanki nabız hisseder gibi ya da ne biliyim sanki göz seğirmesi hisseder gibi durmadan çok şiddetli hissediyorum, çok da rahatsız ediyor (durmadan orda kımıldayan bir şey varmış gibi). pek çok insan çok zayıfsan ondandır diyo da öyle zayıf bi halim de yok, ortalama bi insan evladıyım. bu damar niye böyle bir aydır kıllık yapıyor bana, ne alıp veremediği var benle? evham yapıp yapmayacağıma karar vericem de ona göre...

şimdi zayıf ve karın kas tabakası ince olan insanların abdominal aorta'nın yani karın bölgesindeki aort parçasının pulsasyonlarını hissetmesi normal. yo ben zayıf değilim ortalama bir türk göbeğim var ve de oldukça evhamlıyım diyorsanız gidin bir kalp damar cerrahına görünün. En kötü ihtimal abdominal aort anevrizması,tehlikeli bir durum olmakla beraber,ehli ellerde tedavisi oldukça başarılıdır. ama bu illa ki sizde anevrizma olacak anlamına gelmemeli ben sadece böyle bir durumdaki olsalıklardan bahsediyorum.
dediğim gibi kafanıza takacaksanız bu durumu en mantıklısı gidin görünün bir bilgisayarlı tomografi çeksinler,rahatlamış olursunuz

  • october swimmer  (30.03.08 13:58:38)
babam geçen sene abdominal aort anevrizması ameliyatı oldu. çok araştırdım geçen sene. aort, göbek deliğinin heman arkasından değil, midenin ve bağırsakların da arkasından geçiyor. aslında omurganın hemen önünde. arkaya daha yakın. ama anevrizma sözkonusuysa hissetmeniz normal (edit: illa ki anevrizma demek değil tabii). çoğunlukla erkeklerde görülüyor. bilgisayarlı tomografiden önce karın bölgesinden ultrason çekilerek de tespit edilebiliyor. öyle bir şey ki anevrizmaya yüksek tansiyon neden oluyor, anevrizma da yüksek tansiyona neden oluyor. birbirlerini arttırıyorlar. sigara kullanıyorsanız ve yüksek tansiyon (15-10 falan) şikateyiniz varsa br kardiyoloji uzmanı incelesin, gerekiyorsa ultrason çeksin. eko ile gözükmüyor malesef (eko sonucunda da aort çapı diye bir kısım var. bu abdominal aorta değil. kalpten çıkan aortun çapı). bilgisayarlı tomografi en güzeli tabii.

october swimmer mesaj attı "karında hissedilen her atım anevrizma demek değildir" diye. doğrudur. doktor değilim, hasta yakını olarak tecrübelerimi yazdım sadece. bizde belirti bile yoktu. yüksek tansiyon diye gitti, anevrizma çıktı. ameliyat için anjiyo yaptılar, iki koroner damar da yüksek oranda tıkalı çıktı. bi yüksek tansiyon muayenesine gitti, bypass ve AAA ameliyatı olup çıktı babam. illa ki o demek değildir ama ufak belitrileri gözden kaçırmayın.
  • kibritsuyu  (30.03.08 15:01:23)