un,dos, tres toca la pared!

şu oyunun bizdeki versiyonunun adı neydi?

1,2,3 deyip arkamıza dönünce hani kımıldamaması gerekiyor bize yaklaşanların, kımıldarsa yanıyolar, ebeleyene kadar devam ediyor. ne diyoduk 1,2,3, .... ?

don, dondum yada buz gibi bir şeydi :)

  • clones  (29.03.08 22:14:33)
Don ateş olabilir mi ? Donduktan sonra biri dokunmadan ateş olamıyordu kendiliğinden.
Eğer bu değilse bile doğru cevap yıllardan sonra bu başlık bu oyunu aklıma getirdi,acayip hissettim kendimi :)

  • villeneuve  (29.03.08 22:29:27)
kımıldamıyorlarsa nası ebeliyorsun. kıpırdasa yanıyor, kımıldamasa gidip ebeleyebilirsin.

  • efruz  (29.03.08 22:40:43)
döndüğü zaman kımıldamaması gerekiyor. yani 1,2,3, diye sayarken kımıldayıp yaklaşabilir, elleri uzunsa ebeler.

www.youtube.com

clones ve villeneuve dediğiniz oyundur ama ismi tam olarak öyle değildi, ben bizim ne dediğimizi merak ediyorum. belki birileriyle ortak kullanmışızdır da hatırlarım diye şeyettim.
  • nihilanth  (29.03.08 22:47:38)
tilki tilki saatin kacta da kimildanmiyodu ama onda 1-2-3 yoktu yanlis hatrlamiyosam

  • orange coffee  (29.03.08 22:56:36)
don ateş o oyun değil.. deli gibi koşardık, sıkışınca "don" derdik dururduk öyle.. ebe haricinde birisi bize dokunup "ateş" derdi, canlanırdık.

sizin sorduğunuz oyunla pek alakası yok yani..
  • pispinti  (29.03.08 22:57:23)
pispinti haklısın. don ateş diye bir şey de vardı. amaan bir sürü oyun var. peki burada anlattıgım oyun neydi ki.

sanki böyle "ebe.. arkamı döndüm.. arkama bakma.. ebeleme" bişeyler anımsıyorum ama..

ebe olan elini duvara vuruyordu yani kilit nokta burası bu oyunda. duvara vurarak bir şeyler söyleyip arkana bakma.
  • nihilanth  (29.03.08 23:02:18)
@pisipinti dediği gibi evet. don diyince donan oyun istop galiba. isim söyleyip topu havaya atıyorduk. isim sahibi topu alınca istop/don diyor ve herkes donuyordu. o da istediğini vurmaya çalışıyordu

  • efruz  (29.03.08 23:03:26)
efruz istop tamamen farklı abi ne yaptın :)

  • nihilanth  (29.03.08 23:04:28)
abi ebenin komutuyla kıpırdamaması gereken bi o var :) bi de tarif etmişim sanki bilmeyen varmış gibi

linkte baktım öyle oyun bizde yok sanırım. oyunu hala çözemedim o ayrı. kızın ensesinde duruyor, yani kesin ebeleyecek, ona rağmen dönüp yine sayıyor
  • efruz  (29.03.08 23:11:05)
evet oyunu ben de kavrayamadım. yani o sayan kız ne yapınca kazanıyor? tek şansı rakiplerin kımıldaması mı?

1 2 3 tıp vardı bi de... cevaba bulaşmışken söyliyim dedim. (:
  • pispinti  (29.03.08 23:14:35)
tilki tilki saatin kaç bu oyuna çok yakın. ama ben bu linkteki oyunun tamamen bu şekilde oynandıgını hatırlıyorum bizim mahallede.

efruz dediğin gibi bu oyunda biraz gerilim esastı. yani biz de yanına yaklaşırdık ve dokunmazdık bir kere daha saysın diye :)

evet pispinti tek şansı rakiplerin kımıldamasıydı. yo hayır değildi, dokunduktan sonra çizgiye ulaşmaya çalışıyo arkadakiler, öndeki onları ebelemek zorunda yoksa baştan yapıyor.

zaten o yüzden tekrar dönüp sayması bekleniyor. rahat kaçmak için ;)
  • nihilanth  (29.03.08 23:19:45)
Hımm mesele anlaşıldı. Evet benim bahsettiğim oyun farklıymış.Ben o yazdığımı soruyorsun zannettim. Senin sorduğun, arkadaşların da dediği gibi ebe tura 1 2 3. Bunun isminin hikayesi sözlükte var bakabilirsiniz. Bende geçenlerde sözlükten bakıp öğrenmiştim.Çocukken ebe tura 1 2 3 diye oynardık.Nereden gelmiş keskelalakader (ferhan şensoyun kulakları çınlasın :p )ama öyle oynardık. Ebe tura 1 2 3 diyor arkası dönük,eller duvara dayalı.Sonra da işte atıyorum güzellik diyor.Diğerleri de kımıldamadan güzelliği bir şekilde anlatmaya çalışıyor.Artistik poz vermiş şekilde dururdu misal kızlar :)
Böyle yani :))

  • villeneuve  (29.03.08 23:26:50)
bende tam başlıgı inceliyordum (bkz: cocukluk oyunları)

ebe turaydı evet. tam olarak söylediğimiz şey de "ebe turaa yağlı boya bir iki üüç" idi. hatırladım tamamen :)

bu arada ispanyadaki versiyonu "toca la pared" in "duvara dokunmaca" gibi bir anlamı var.

teşekkürler herkese.
  • nihilanth  (29.03.08 23:29:05)