Civcivlerin Horoz Olma Ihtimali

Istanbul cocugu oldugum icin cok cahil kaldim bu konularda, kusura bakmayin :)

Hep duyarim, bir kumes tavuga bir horoz yeter falan diye. Zaten koye gittigimde hatirladigim kadariyla 40 tavuk varken 1-2 horoz oluyor.

Yumurtadan cikan civcivlerin erkek (horoz) olma ihtimali %50 mi, yoksa cok daha mi fazla tavuk cikiyor?

Eger %50 ise, bir sekilde insanlar tarafindan secilime ugramis olmalari lazim erkek olanlarinin. Ya daha civciv formatindakilerden bunlarin erkek veya disi oldugunu ayirt edip horoz olacaklari olduruyorlardir, ya da biraz buyuyunce kesip yiyorlardir. Hangisi dogru?

küçükken bizim köyde dedem horoz keserdi hep bu bir fikir verebilir.
ikincisi ise yani ticaret için yapılanı, internetten takip ettiğim kadarıyla daha küçükken öldürüyolar erkek olanları.

  • elektromaniac  (13.05.11 11:55:49)
oran ne olur bilmem ama horozların az olmasının sebebi kesilmeleridir. tavuk yumurtlar o yuzden kesilmez. horoz artist artist dolaşır. vatana millete faydası olmaz. bu yuzden bir sürüde bir horoz olsa yeter.

  • detroitli kizil  (13.05.11 11:57:58)
tavuk çiftliklerinde civcivler belirli bir büyüklüğe gelince cinsiyetine göre ayrılıyor. dişiler yumurta üretiminde kullanılıyor erkekler kesilmek üzere büyütülüyor. civcivlerin kanatlarına bakarak yapıyorlardı bu ayırma işlemini. kanatlarındaki tüyler bir kısa bir uzun ise dişi hepsi eşit uzunluktaysa erkekmiş (ya da tam tersi).

  • mahallenindelisi  (13.05.11 12:01:09)
%50-%50 kesin bilgi.

  • istanbul beyefendisi  (13.05.11 12:10:03)
adaklık horoz vardır, adaklık tavuk yoktur. o halde bütün horozlar adaklıktır.

  • ground  (13.05.11 12:36:49)
herkese teşekkürler. aydınlandım.

  • kafam kadar gulsah  (13.05.11 13:59:39)