İcralık Satış

Ne demek ? Örneğin 2007 CHEVROLET Aveo 1.4 SX 16V 10.000 TL yazıyor ama icralık satış denmiş. ne demek bu ?

o 10.000 minimum bedel. söylenen saatte gidiyorsunuz, başka talipler de geliyor. açık artırma usulü satılıyor o araba.

  • terp  (13.05.11 08:41:00)
@terp peki kaça gider mesela 10 bin diyor ya.

  • jangbogo  (13.05.11 08:56:55)
dostum sürekli bu işleri koşturan tipler var. Eğer bu araçtan para kazanmayı düşünüyorlarsa, işlerine yarayacaksa sana yedirmeyebilirler. 13-15 bin arası gider sanırım.

  • pposeidon_1  (13.05.11 09:21:47 ~ 09:24:54)
senden başka alıcı yoksa 6000 liraya da alabilirsin.

  • de jure  (13.05.11 09:26:08)
@pposeidon_1

nasıl 13-15 bin abi. bu araba normalde 20 den aşağı etmemesi lazım. 13-15 binse gider alırım.
  • jangbogo  (13.05.11 09:41:23)
icralık satışçıların da özel takipçileri var. kaba tabiriyle pek dışarıdan kimselere "mal yedirmiyorlar."örneğin ederi trilyon olan bir villayı, bir ilin üst düzey yöneticilerinden biri için, başka biri üzerinden sekizyüz milyara alanları biliyorum.
özellikle ikinci elle ilgilenen galericiler v.b de buralarda kendi bağlantılarını kurmuş durumda. ben yine de gidip bakın derim ama, en azından ortamı görmüş olursunuz.

  • balik kraker  (13.05.11 09:46:22)
Yukarıda da belirtildiği gibi bu işin tüccarları var. Onlar o arabayı alacaklarsa size pek yar etmiyorlar. Zaten açık arttırma genelde dışarıda kendi aralarında yapılıyor, bir karara varıp tek kişi gidip teklif sunuyor ve arabayı alıyor.Araba temizse doğal olarak işiniz daha da zorlaşıyor. Ama gene de bir şansınızı deneyin derim.

  • james dean  (13.05.11 09:51:47)
Dostum araç icralık zaten, tahsilat amaçlı alınmış ve tahsilatı hızlı gerçekleştirmek için normalden çok daha uygun fiyata satılır bu tarz mallar. Misal sen bile 20 bin olsa şöyle bir düşünürsün alsammı almasammı diye ama 15 bin olursa hemen alırım diyorsun :) işte olay bu.

Diğer arkadaşların dediği gibi katılımcı/alıcısı az ise daha bile ucuza alınabilir, belli olmaz yani. Ama "hop bilader ne ayaksın sen? uza git işimizi bozma diyen tiplerde olabilir"
  • pposeidon_1  (13.05.11 09:57:27)
bildiğim kadarıyla 10000'den aşağı alabilmek için satışa kimsenin katılmaması lazım. bu durumda ilgi yok diye yeni fiyat belirlenir, atıyorum 8000Tl. ama genel söyleneneler gibi o işlerin de kendi tayfası var. adamlar sırf bu işten para kazanıyorlar. gider bakarsın, misal 5 kişi gelmiştir. kendi aranızda da konuşabilirsiniz zaten. bazen icraya düşen aracın sahibi de gelir. bi işler geldi başıma bu hale geldik. ama tekrar almak istiyorum bırakın alayım der. eğer çok büyük rant yoksa arabada gelen diğer adamlara çorba parası diyerekten 50-100 tl verir. sonra gider 10000tl verip arabayı alır.

sonuç "oha sudan ucuz olm kaptım bunu obarey" diyerek atlanılmaması gerekir bu icralık satışlara. aracın kusurları da cabası, örnek olarak kapısı çarpıktır, o kısmı giderler duvarın dibine park ederler, göremezsiniz vs.
  • terp  (13.05.11 10:46:34)
veya şöyle olur:

piyasası 20000 olan bir araba vardır. bu işin erbapları ihale günü gider düşükten teklif verirler. diyelim ki araba 10000'den 13000'e yükseldi. daha sonra aralarında toplanırlar, içlerinden biri der ki "ben bu arabaya 15000 değer biçtim, aradaki farkı size vereyim boşuna teklif verip canımı sıkmayın." onlar da "bugün sana yarın bana" diyerek kabul eder helalleşirler. kısacası icra ihale usulü satışlarda genel olarak bu yöntem kullanılır.
  • 44  (13.05.11 11:51:01)