Internette filtrelemeyi sonuna kadar destekliyorum

ama sorun hele... neden ve hangi şartlarda destekliyorum?

yetişkin, aile, çocuk ve daha ne filtreleri istiyorsan olsun. kabul ediyorum; ancak iki şartım var.

1. madem bu filtreyi yaptın, çocukları bizden ayırdın, yetişkin filtresinde müstehcenlik nedeniyle yasaklanmış tek bir site istemiyorum; ne de olsa artık çocukların ruhsal ve bedensel gelişimine engel olacak hali yok!
2. insanları kendine benzetmek için; filtrelenmiş paketleri asla ucuza satarak özendirme yapmayacaksın.

iyi mi?

yine de pek çok kişi şu argümanla gelecektir. filtre eğer yapılacaksa zaten bunun programları var, internet cafelerde mecburi olmak üzere evde kullanım için tonla program mevcut. insanların karşı çıktığı devlet kaynaklı filtre ve sansür. alan adı yasakları hele başlı başına komediydi zaten. ama işte dediğin maddeler herkesin kabul edebilceği bişey zaten.

  • dwyn  (12.05.11 02:15:23)
hayir

  • roadrunner merlin  (12.05.11 02:16:00)
1- bence filtresiz paket için 'müstehcenlik' kıstası bile olmasın yasaklamak için. pkk'nın, bomba yapımının gösterildiği videoların, illegal maddeler kullanmış insanların, abd gizli servisinin sitelerine bile erişim olmalı.

2- ucuza satması önemli değil. bu başlangıç. şimdi düz yol filtresiz olacak. yani istekle filtreli olacaksın. sonra "ne var bunda" diyerek düz yol (default seçim) aile filtreli olacak. kimse karşı çıkmayacak tabi. böyle bişeye kim karı çıkabilir? sonra alışıldıktan sonra ver elini aile filtresinin genişlemesi.. işte "efendim biz herkesi düşünüyoruz"lar, "aslında güvenli interneti sağlamak istiyoruz"lar havada uçuşacak.

yani bu başlangıç. baş-lan-gıç :)
  • hikaye mesture  (12.05.11 02:17:42)
"yetişkin filtresinde müstehcenlik nedeniyle yasaklanmış tek bir site istemiyorum"

bu gerçek olduktan sonra devletin herhangi bir şekilde filtreleme yapmasına gerek kalmaz ki? böyle bir seçenek mevcutken, hele 2. madde de varsa, ben kreş de işletsem başka pakete geçmem. gereken filtreyi de gerek gördüğüm şekilde yine kendim uygularım.

devlet kalkıp da bana "senin hanende çocuk yaşıyor, bu filtreyi kullanacaksın" diyecek değil. derse de o iyiden iyiye dayatmaya girer zaten. verelim çocuğu esirgeme kurumuna, devlet baksın büyütsün o zaman.
  • jangara  (12.05.11 02:22:42 ~ 02:23:24)
hayır, iyi değil. kesinlikle desteklemiyorum. prensip olarak özgürlüklerimi kısıtlayacak, başkalarına benim adıma karar verme yetkisini sağlayacak her şeye karşıyım.

tek kriter olarak müstehcenlikte duracaklarını düşünüyorsanız da... çok iyi niyetlisiniz.
  • resistance is futile  (12.05.11 02:24:55)
@dwyn; bir çok ailenin 18 yaş altı çocukları, genelde ailelerinden daha iyi bilgisayar kullanıyorlar. o yüzden bireysel filtrelemenin işe yarayacağını düşünmüyorum. ben zaten aşırı liberal bir insan olarak zaten komple karşıyım filtre olayınca, ancak 18 yaş altı bireylerin bu içerikten yoksun bırakılması genel kabul gören bir düşünceyse eğer, pratikte önerin bunu tam olarak sağlayamıyor.

@roadrunner merlin, peki.

@hikaye mesture, 1) saydıklarına karşı değilim, ancak saydıklarının arasında olmayan ve karşı olduğum siteler mevcut. aklıma ilk gelense alenen bölücülük propagandası yapan TC karşıtı siteler. müstehcenlikle sınırlı kalmamalı tabi, "genel ahlaka aykırı" (ne demekse artık), örneğin ateizm savunan siteler de mutlaka erişime açılmalıdır. 2) bence ucuza satması çok önemli ve alenen özendiriciliğe giriyor. "başlangıç" olabileceğinde hemfikirim; ancak paketlerin farklı fiyatlarda, özellikle filtreli paketlerin daha ucuz fiyatlarda olmasını çok farklı yerlere yorarım.

@jangara, benim orijinal duyuruda yazdıklarımda dayatma bir filtreleme söz konusu değil. herkesin bu filtreyi pratikte kurup uygulayamayacağını kabul etmemiz lazım.
  • desdinova  (12.05.11 02:34:59)
desdinova, yanlışsın. zira burası türkiye. 21 yaşında olduğunu düşün, öküz kadar olmuşsun, ailenle yaşıyorsun, evde bir de kardeşin var, baban gidiyor filtre koyuyor çünkü türk telekomdan arayıp "internetiniz tehlikeye açık hackerlar girer çocuk pornosu koyar uğraşırsınız çcuklarınızın ruh sağlığı bozulur" propagandası çekiyorlar. baban da innanıyor doğal olarak. sonra gidip babana diyorsun ki baba açalım şunu. baban da diyor ki ulan bu çocuk pornocu mu terörist mi.

"aa çok saçma" demeyin, burası türkiye, çok büyük oranda böyle aileler var, aile cahil, çocuk öğrenmek istiyor, devlet eliyle önünü kesiyorlar yani.

ayrıca bu değerler kime göre neye göre hesaplandı? bazı insanlara göre bir kadının ağzının görünmesi bile yanlışken (peçe) büyük bir kısma göre vucudun çok ufak bir kısmını kaplayan bir bikini problem olmuyor, hatta bazıları üstsüz güneşlenenlere de sesini çıkarmıyor? kimin ahlak anlayışına göre olacak bu? genelin? genel kim?

iki gün sonra sözkonusu olayın aleyhimize dönmeyeceğini, "aleyhte" yayın yapan sitelerin uçmayacağını ne bilelim.

tc kimlik numarası ile internete girişin internet anonimitesini bitirmesi korkunç bir şey değil mi internet için? yazdığın, girdiğin, yaptığın her şey tutulacak? şu anda da tutuluyor ama kimliğine değil, hat sahibine ve hat sahibi her zaman "o ben değilim" deme yetkisine sahip.

vesaire.
  • roket adam  (12.05.11 02:42:18)
arkadaşlar herşeyden önce asıl skandal olan noktayı kaçırıyor, tartışmıyoruz. örneğin en akla yakın savunmaları standart pakette şimdi kullandığımız özgür internet(?) ile arasında bir fark olmadığı yalanı. halbuki standart pakette kalmış olsak bile eskisine göre değişen bir durum var. birileri (devlet) bizim hangi sitelere girdiğimizi görebilecek. buna kimin hakkı var. düşünün böyle bir durumda yarın devletin bir ihalesine girecek olsanız, ya da en basitinden muhtar adayı olsanız adamlar çıkıp sizin falanca tarihte bilmem ne adult sitesine girdiğinizi açıklayacak. buna kimin hakkı var!

edit: roketadam'ın da aynı şeylerden bahsettiğini okumamışım.
  • ilkinci  (12.05.11 14:18:10 ~ 14:20:28)