ekmek olamayan un karışımı

Selamlar sevgili fırıncının kızları ve oğulları ve gıda mühendisleri :)

Ben bu marketlerde fahiş fiyata satılan karışımlar yerine gidip zahireciden un alıp karıştırtım ama sonuç hüsran. yaptığım ekmekler kabarmıyor, kabarmadığı için de pişmiyor.
Karışım
4 kilo beyaz un
2 kilo çavdar unu
1 kilo arpa unu
1 kilo yulaf unu
çeşitli maya ve su miktarlarıyla denedim ama sonuç olumsuz.
Ekmek makinasına hazır karışım un koyuyorum hiçbir problem olmuyor.

nedendir acep?

kabartma tozu gibi böle pakette mayalar var abi onlardan dene bi de.

bir de, bir çay kaşığı-tatlı kaşığı kadar toz şeker koymanı öneririm. o hamurun kendi içindeki hallenmesini artırır.
  • deeperdown  (10.05.11 22:15:31)
toz maya, yaş maya hepsi denendi. şeker de uygun miktarda atıldı

  • spankenstein  (10.05.11 22:19:58)
mayalanan hamuru yeteri kadar beklettiniz mi?

  • oharro  (10.05.11 23:58:03)
karışımı hazırlamanın bir formülü vardır belki, linki inceleyin bi yardımcı olur umarım

www.40firinekmek.com
  • sirena  (11.05.11 00:09:57 ~ 00:10:46)
öncelikle sadece beyaz unla başla yapmaya. diğerlerini karıştırma. tarif şudur:
4 kap beyaz un
300 ml su
1 büyük ölçek sıvı yağ (zeytinyağı kullanıyorum)
1 büyük ölçek süt (zeytinyağı kullanıyorum
1,5 küçük ölçek tuz
2 küçük ölçek şeker
1,5 küçük ölçek instant maya (Dr. oetker kullanıyorum ben)

300 ml su hazneye dökülür. süt ve sıvı yağ dökülür. Üzerine, sıvıyı tamamen kaplıyacak şekilde 1 kap un dökülür. üzerine tuz ve şeker (birbirnine değmicek şekilde uçlara. üzerine 1 kap un daha onun üzerine maya . üzerine de 2 kap un.
standart pişirme seçiminde

başarıya ulaşınca 3 kap beyaz 1 kap diğer unlardan kullanarak deneyebilirsin.
başarılar
  • gravelius  (11.05.11 16:56:20)