bitirme tezi hakkında

bitirme tezinde kullanılan kaynaklar sayfa içinde verilir mi ?

örn ( mevlana'yı anlamak isimli kitabın 14. sayfasından alıntı yaptım ) bu alıntı sayfada hangi şekilde verilir.

yardım ederseniz cok sevinirim.

çok teşekkurler

lisans bitirme tezi herhalde diye tahmin ediyorum, gerçi fark etmez. okulların kendilerine göre yazım formatları olabiliyor ama en çok kullanılan örnek şu şekilde:

abcadada birşeyler birşeyler [1].

sonra kaynaklar bölümünde

[1] ahmet mehmet, 1990, bilmemne kitabı, 70. sayfa

gibi
  • birak bu isleri  (10.05.11 14:08:08)
alıntıyı yazar, sonuna bir numara verirsin sayfa dibinde o numara ile alıntının kaynağını, yukarıdaki cümleye uymayan ama konu ile ilgili olarak vermen gereken başka bir bilgi var ise yazarsın

  • burgcry  (10.05.11 14:09:29)
@burgcry söz gelimi

bugun hava cok güzel cumlesi x kitap sayfa 11'de geçiyor.

bugun hava cok güzel(1) şeklinde mi yazmam gerekmekte e o 1'i kaynakça'da belirtmem mi gerekmekte
  • siypancak  (10.05.11 14:12:02)
okuldan araştırın formatı gösteren birşeyler olmalı. yoksa duyuru üzerinden tek tek örneklerle anlatması zor.

  • mea maxima culpa  (10.05.11 14:19:17)
benim bildiğim kadarıyla kaynakça da belirtmezsin numara bazlı.
şöyle düşün aynı kitaptan tezinin 15 farklı yerinde alıntı yaptın. kaynakçada 15 ayrı kaynak gibi aynı kaynaktan mı bahsedeceksin??

bugün hava çok güzel[1] ... şeklinde yazdıktan sonra o sayfanın altında
[1] x kitap sayfa 11
şeklinde kullanabilirsin
  • burgcry  (10.05.11 14:21:34)
fen bölümü tezlerinde numara bazlı belirtilir kaynaklar. tezinde 15 farklı yerde aynı kitaptan alıntı yapsan da 15 kere [1] yazabilirsin.
sayfanın altına kaynağı yazmak ise sözel bölümlerde karşılaşılan bir durum

  • birak bu isleri  (10.05.11 14:36:53)
O sayfada değil, kaynakçada belirtmen lazım.

O sayfanın altında kullanılan şöyle oluyor; bir şeyler anlatıyorken o noktada çok da gerekli olmayan bir ayrıntı vermek istiyorsan yıldız (*) ile işaretleyip altta açıklarsın onu. Örnek:

...Bu konuda yapılan en iyi çalışma* dahi bu durumun böyle olmadığını gösterir...
.

*: Otoriteler tarafından geçerli kabul edilen çalışmalar şunlardır. Ama falan filan kriterleri baz alındığında...

edit: Fen bölümleri için konuşuyorum aslında. Aynısı mı geçerli emin değilim.
  • long live rock n roll  (10.05.11 14:44:56 ~ 14:45:45)
sbe.marmara.edu.tr

Burdan dosyayı indir sayfa 76 ya bak ona göre yaz. Kolay gelsin.
  • pposeidon_1  (10.05.11 14:45:57)