Penaltının aventajı oluyor mu?

dün galatasaray kasımpaşa maçında oldu, kazım düşürüldü/düştü (göremedim uzaktan) hakem penaltı verdi, stancu vurdu gol oldu, hakem penaltı verdi. düdüğü çaldı diye mi penaltı vermek zorunda kaldı yoksa penaltının aventajı olmuyor mu?

Şurada futbol oyun kuralları mevcuttur:

www.tff.org

Hakem başlığı altında şöyle bir madde var:
oyunu durdurmakla, ihlali yapan takıma bir avantaj sağlayacağı hallerde oyunu devam ettirir. Düşündüğü avantajın oluşmaması halinde yapılan ihlali cezalandırır.

yani penaltıda avantaj olur.
  • ernest everhard  (10.05.11 10:41:06)
Avantaj kuralı sahanın her yerinde geçerlidir. Şut çekersiniz, defans oyuncusu eliyle tokatlar, yine de kaleye girerse gol olarak geçerli olur. Penaltı kullanılmaz. Oyuncu da ayrıca kırmızı kart yer.
Ancak penaltı konusu farklı, tam hatırlamıyorum ama %100 gol olacak bir pozisyon değilse eğer, hakem penaltı verebilir diye biliyorum. Oyuncu düşürülür fakat top henüz kale çizgisinden içeri girmemişse avantajlı durum penaltı olur.

  • burberry  (10.05.11 10:41:06)
Geçmişte bir kaç farklı durumda gol verildiğini gördüm. Mesela kaleci adamı alenen biçti ama adam can havli ile golünü attı. Hakem hem golü verdi hem kırmızı verdi. Lakin maç, zaman, takım hiçbir şey hatırlamıyorum. :))

  • kadim kishi  (10.05.11 10:41:22)
düdük çaldığı için verdi, yoksa avantajı uygulayabilir.
gerçi kaç pozisyonu kesen hakem onu mu avantaja bırakacaktı

  • €xpolerer  (10.05.11 10:50:36)