menisküs

annemin diz ağrılarından dolayı dün gittiğimiz hastanede tek dizinden mr ve film çektiler. bugün ortopedi doktoruna sonuçları gösterdiğimizde bize sağ dizde menisküs yırtığı var ameliyat gerekli dediler. şimdi;

1- 58 yaşında bir insanın bu ameliyatı olması riskli olabilir mi veya olursa iyileşme süreci nasıl olur?
2-elimdeki film ve mr sonuçlarını başka bir doktora göstermemin değişik bir sonucu olur mu?
3-ameliyattan başka bir çözüm yolumuz var mıdır ?
4-güvenebileceğim bir doktor var mı istanbul avrupa yakası?

teşekkürler...

babama da öyle demişlerdi, sonra bir yığın egzersiz yaptı 6 ay kadar ve geçti. başka bi doktora gösterince öyle bir şey önerebilir belki.

  • kanuniye  (26.03.08 19:47:55)
ocak 15'inde annemde bu ameliyata girdi ama artık yürümesi çok zorlaşmıştı. sadece belden aşağısı uyusturularak(lokal anestezi) ameliyatı gerçekleştirildi. işin güzel yanı artık birçok ameliyatta laparoskopi yöntemi uygulanabiliyor. ama tabi bizim durumda ne yazıkki ameliyat menisküsle bitmedi. ameliyat sırasında kireçlenme ve dizde çok fazla aşınma olduğu da görülmüş. proteze gider durumlar yani. sonuçta kireç temizleme ve birazcık dizi kurtarma operasyonu haline gelmiş. sonuç anneme 1.5 ay yürüme yasağı oldu. değnekle yürüdü vs. şu anda halen zor yürüyor ama eskisi gibi ağrısı yok. birde dizde ve bacakda şişmeler oluyor. kısacası halen atlatabilmiş değiliz ameliyat izlerini.. ama menisküs için söyleyebileceğim aslında çok basit ve ertesi gün yürüyüp gidebileceği bir ameliyat. ama demek ki yaşla gelen diğer olayları da unutmamak gerekiyormuş. bu işten benim çıkardığım tek sonuç çok ağrı varsa hiç düşünmesin başka şeylerde olabilir en azından biraz rahatlar derim..çok yardımcı olamadım sadece başımdan geçeni anlattım ama fikir olsun. ayrıca geçmiş olsun

  • rague  (26.03.08 19:49:33)