kuru bamya sorunsalı?

geçenlerde aktardan kuru bamya aldım....hani şu kolye gibi asılı olanlardan eve getirip yıkadım sonra usulünce 30-40 dk. pişirdim gayet güzel yumuşamasına rağmen yerken ağzımda çıtır çıtır etti ve bamyanın tüyleri dilime battı...bu durum k.bamyada normal midir? değilse nerede hata yaptım?

taze iken kurutulduğu için olabilir o. bir de pişirmeden önce suda bekletin 10-15 dk. daha güzel olur

  • kareli defter  (03.05.11 21:37:43)
bamyanın cinsinden olabildiği gibi, bamya kartken(yani aşırı olgunlaşmışken) toplanmıştır. sağlık açısından bir sakıncası yok. tazeyken kurutulmamış.

  • inanmazsan inanma  (03.05.11 21:39:29)
1-bamyaları tavada hafif kavuruyoruz 2 bez arasında sürterek tüyerinin temizlenmesini sağlıyoruz
2-sıcaksuya 3 damla limon suyu ve ipleriyle beraber bamyaları haşlıyoruz. daha sonra iplerini temizliyoruz.
3- kuşbaşı eti pembeleşinceye kadar kavurulup içine sıvıyağ ve tereyağı koyuyoruz
4-içine soğan konulup karıştırıyor biberler konulup karıştırıyoruz.
5-sırasıyla domatesler,salça,bamya ve 2 limon sıkıyoruz.
6-alacağı kadar kaynamış su koyuyoruz
7-45 dakika kısık ateşte tadına bakarak kıvama gelene kadar pişiriyoruz...
  • thebitterend  (06.05.11 17:22:20)