toplanması en zor meyve / sebze ?

tecrübeliler beri gelsin !

( özellikle eli deforme eden ve zarar veren / eldivenle çalışmak zorunda bırakan / yada çok yorucu olan vs )

bamya

  • freebird5406_2  (27.04.11 20:24:53)
kesinlikle bamya bu kategoriye girer.hem toplanması zordur hem de tüylü olduğu için ellerde alerji meydana gelebilir.meyve olarakda aklıma çilek geliyor.

  • ajkl89  (27.04.11 20:25:19)
böğürtlen, ısırgan otu, muşmula, fındık, köndar...
ne yapcan arkadaş bunları?

  • 123456  (27.04.11 20:27:40)
peki kopartılması en zor hangisi ? mesela çok damarlı liflidir falan kopmaz , böyle kesici bişi kullanmak zorunda kalırsınız yada elinizin içine eder vs , bamya'ya bakıcam bi (: teşekkürler

  • busuta  (27.04.11 20:28:56)
@123456 ; kolay toplanmasını sağlıyacak bişiler tasarlamak diyelim (:

  • busuta  (27.04.11 20:29:31)
böğürtlen, şevketi bostan.

  • sui  (27.04.11 20:34:53)
iki saattir konuşuyoruz kestane demedik yahu. kirpi gibi dikenleri haiz.

  • mustasim billah  (27.04.11 20:49:21)
kirazdır.

  • ronaldo17  (27.04.11 20:53:03)
hint inciri toplamak zor, hem kaktüsün üstünde hem de meyve dikenli. eldiven olsa bile meşakatli iş çünkü meyve de hassas, alırken dikaktli olmak lazım.

hurma toplamak da zor, sıcakta ve yüksek bir ağaca tırmanarak toplamak gerekiyor.

pamuk toplamak da zor ama artık makinelerle kolay hale getirilmiş. tahıl ürünleri falan elle toplamak zordur.

genelde yüksek dallarda olan meyveleri de düşünebilirsin. bunları toplamak zordur. bazı zeytinleri toplaması zor olabiliyor mesela. onun dışında koparması ve ulaşılması zor olan yenidünya meyveleri ve brezilya kestanesi gibi çetin meyveleri de düşünebiliriz.
  • ermanen  (27.04.11 21:09:49 ~ 21:24:17)
"aman da ne zor imiş burçak yolması" diye bir türkümüz varıdı.
ayrıca eşşek inciri denilen bir meyve var en zoru odur.
adana yöresinden tirşik pancarı buunduğu mevki ve elleri yakması açısından zordur.
  • ground  (27.04.11 21:37:32)
kusburnu

  • bryan fury  (27.04.11 22:01:12)
böğürtlen oldukça zor her yeri dikenli. kestane de zordur olgunlaşmışsa kirpisi (dışarısındaki dikenli kısım) açılmış olur biraz daha rahattır. terliyseniz kolunuz açıktaysa incir toplaması zordur yaprağının değdiği yer kaşınır, ayrıca güzelleri genelde ağacın doruğunda olur. ahududu vardır dikenli. erik vardır, erik ağacının dalları hassas olur biraz düşüverirsiniz.

  • vincenzo  (27.04.11 22:47:50)
peki kopartılması en zor hangisi ?
soruna fındık aq diyebilirim :/
ağaçların tepesinde kalır ilkel aletlerle indirmeye çalışırsın, hava nemli ve sıcaktır eğim 70 deecedir vs vs
  • dieselsingle2  (27.04.11 23:06:35)
patlıcan arkadaşlar patlıcan. toplamanın kendisi pek şey değil ama bu meredin bi tozu var... aman aman. harbiden sakat iş.
ben çiftçiyim. amele almaya gittiğimizde hemen başımıza üşüşüyor köylü kadınları ama "patlıcan toplanacak" dendimi yarısı suvuşuyor. bamya mamya falan gibi şeylerde yançizmiyorlar ama.
patlıcan derim ben.
  • safseven  (28.04.11 14:13:56)