ubuntu mavreick ikinci diski görmüyor

yine bir linux sorusuyla karşınızdayız.

pc'mde bir adet 160'lık 2 adet 320'lik disk var. 320'liklerden ibrinde win7 yüklü diğeri yedekleme diski. 160'lığa ubuntu kurdum. win7'nin kurulu olduğu diskin içeriğini gösteriyor, yedek diskimi göstermiyor. ama sağ tık özellikler yapınca dosyaların kapladığı alan vs bilgisi görünüyor. gel gelelim dosyalar yok.

var mıdır bir çaresi?

mount ntfs ubuntu diye google eyle, bi komutu vardı onla oluyor.

  • bryan fury  (22.04.11 22:05:46)
ntfs dosya sistemi olduğu için olabilir mi?

  • bak bi  (22.04.11 22:05:56)
ntfs olmasından neden olsun? diğer diskim de ntfs formatlı. 1 tb samsung story bağlı o da nfts ve tek tıkla mount oluyor.

sorun tam olarak resimdeki gibi.yedek diskin içine girebiliyorum ama boş görünüyor.

img.turkolmez.com
  • cari kacik  (22.04.11 22:20:22)
sudo fsck /dev/sdb1

/sdb1 'i gparted yada disc manager'dan ilgili diskinkiyle değiştirin (sdc,sda,sde - 1-2-3 vs gibi olabilir) kesinlikle bunu yanlış diske yapmayın ve mount değilmiş halde yapmayın. (zaten aman birader mount edilmiş diske yapıyorsun bunu bozarsın bak diye uyarıyor )

bunun sebebini filan bilmiyorum ama tekrarlama ihtimali var şaşırma.
  • darknum  (23.04.11 01:15:50)
fsck from util-linux-ng 2.17.2
fsck: fsck.ntfs: yok
fsck: Hata 2: fsck.ntfs /dev/sdc1 için çalıtırılırken oluştu.

@darknum verdiğin komuta cevaben bu hatayı verdi.
  • cari kacik  (23.04.11 19:36:53)