intihar etmenin cezası neden sonsuz cehennem?

iyi akşamlar herkese. intihar eden ygs öğrencisi ile ilgili haberi okurken aklıma geldi ne zamandır aklımı kurcalıyordu. tamam allah'ın verdiği canı allah alır bu sözü biliyorum ama katiller, uyuşturucu ticareti yapanlar, kadın pazarlayanlar, dolandırıcılar, politikacılar zartlar zurtlar eninde sonunda cezalarını çektikten sonra cennete girecekken intihar edenlere verilen bu ceza çok ağır değil mi? yani bir adam bir kız çocuğunu kaçırıyor ve fuhuşa zorluyor kız bu yaşama dayanamayıp intihar ediyor. fakat bu adam azaptan sonra cennete girerken kız sonsuza kadar cehennemde kalıyor? kuran'da, hadislerde nasıl açıklanmış bu durum?

adamın azaptan sonra cennete gireceğine dair bi kesinlik var mı? bence yok. bilemeyiz. bunların hiçbiri insana kesin bildirilmemiştir diye biliyorum ben.

  • shiranai  (15.04.11 21:58:03)
şimdi buralar "bu dünyada yaşadıklarımız bir sınav. en kötü şeylere de katlanıp sabretmeliyiz yaşadığımız her kötü olay bir sınav ve sabredip dayananlar elbet mükafatlandırılacaktır." diyenlerle dolacak ama mantıklı bi açıklama gelmeyecek..

  • ack3000  (15.04.11 21:59:23)
"...âhirette intihar cezasını çektikten sonra, Cennet girmeye hak kazanacaktır."

www.sorularlaislamiyet.com

edit- islamda çoğu konu cahil insanların birbirini dinden ürkütmek adına ilaveleriyle yanlış bilgilerle dolmuş durumda... bugün islam hakkında hiçbir fikri olmayıp birsürü safsatayla uğraşanlar ben inanmıyorum vs diye dolananlar asıl cezayı herşey elinin altındayken araştırıp ögrenmedikleri için alacaklar... kızıl saçlı mavi gözlü hatunun resmini ismini 5 dk bulurken islamın hurafeleri yüzünden soguyup uzaklaşan zeki insanlara üzülüyorum gerçekten...
  • maxpainn  (15.04.11 22:02:11 ~ 22:05:50)
üstelik intihar yasağı insanı kuzuya çevirip haksızlığa boyun eğmesine sebep olmaz. intihar sikene verilecek büyük bir hediye iken, islam elinle dilinle gözünle evinle arabanla canınla hasılı her zerrenle haksızlığa karşı dur diyor, can dediğin işte bu yolda zamanı gelince kullanacağın emanettir diyor. onun için siktiriboktan ergen psikolojisine girmek haramdır.

  • vi3e  (15.04.11 22:39:34)
@want2die cüz-i irade... istesen şuan intihar edebilirsin ama etmeyebilirsin de...

  • maxpainn  (15.04.11 23:37:01)
her insanın yaratılışı, kişisel özellikleri ve bunları oluşturan genetik veya çevresel etmenleri farklı olduğu için bazılarında fazladan bulunan depresyona eğilim (dolayısıyla intihara eğilim) konusu noluyor peki? daha hafif cezalı mı yani? gerçi bunu nerden bilebiliriz bilmiyorum da sormak istedim

  • domatescorbasi  (15.04.11 23:56:33)
cennet cehannem diye birşeyin varlığı ne kadar garanti. bırakın bu ilkçağ zırvalarını bakın dalganıza.afyona ihtiyacınız varsa gelin vereyim.dinden afyon olmaz

  • jack n brooks  (16.04.11 00:20:22)
depresyona eğilimli olması olmaması neyi değiştirir ki... kimisi çok parası olup amaçsızlığından intihar eder kimisi yoksullugundan... intihar etmek icin sebep çok yani... herşey bi sınav ya vs gibisinden şeyler söylenmiş ya... soktugumunun devletine ya da bi şirkete girmek için girmediğin mülakat kalmıyor hepsine boyun eğiliyor da yaşadığın olayların senin nefsini, iradeni bir test amacı taşımasına neden hiç ihtimal veremiyorsunuz? insan nasıl başıboş yaratılır? evrim vs.. yaratılışın bir parçası olamaz mı? ayrıca burada acaip basit hayata dair şeyleri sorguluyoruz -yok kız kuyruk sallıyor mu? lens nasıl takılır? kedim neden kötü bakıyo? bunlara ben de dahil oluyorum tabii ki seve seve... ama biz daha bunlarla uğraşırken "göz" dedigin nesneden görmeni sağlayan şey ne? ters açı iris falan demiyorum onlar araç.. aynaya bakınca gördüğün etten giysi içindeki şeyin varoluşu nasıl tesadüfle açıklanır? bunu sağlayan kaynak ne... bizim depresyon eğilimimiz az ve kıçımız rahat dolayısıyla şuan bişey düşünmemize gerek yok...

  • maxpainn  (16.04.11 00:22:04)
kurana göre sonsuz olan tek şey allahın kendisi zaten. sonsuz cehennem ya da sonsuz cennet diye bir tasvir yok yani.

  • s e ff a f  (16.04.11 20:08:58)