4 bacaklı buton - Elektronik sorusu?

merhaba, araç alarmı anahtarı üzerindeki buton hakkında bir sorum var.
kilit üzerindeki butonlar resimde görüldüğü gibi 4 bacaklı, bunun ters takılma şansı varmı? farkedermi yani?
sonuçta basıldığında aradaki iki görevi birbirine bağlama işi değil mi yaptığı.

biraz baktım da.. bağlantıya göre farklı sonuçlar veriyor sanki. bir test etseniz avometre ile?

  • ben smyrna  (15.04.11 11:44:09)
fark etmez, dediğin gibi sadece aradaki iletimi sağlamak görevi.

edit: yalnız resimdeki ki gibi şekli kareyse yanlış bağlayabilirsin belki, çünkü aynı yöne bakan bacaklar ortak olur, sadece ona dikkat etmen gerekir.
  • ocanal  (15.04.11 11:46:10 ~ 11:56:43)
yalnız sanırım bu butonlar dört bacaklı ama iki bacak birbirinin aynısı, diğer iki bacak da birbirinin aynısı. iki farklı uç zannedip aynı olan iki ayağı lehimlemeyesiniz.

  • kibritsuyu  (15.04.11 11:56:12)
basıldığı anda ayrı ayrı iki bacak kısa devre olur, tek buton ama iki ayrı yeride kontrol edebilir. butonu hazır bir devreden sökmüşseniz ters takma imkanınız çok zor, buton kare olsa da bacakları yanlarda olduğu için takılan yerdeki delikler kare değildir, araları biraz daha açıktır.

  • vincenzo  (15.04.11 12:04:56)
elektronikciden gelsin :p

4 bacaklı ters takılma şansı nereye takıldığına göre değişir (ha çok çok özel bir buton olur bacak bağlantıları değişebilir)

avometre bulamassınız sanırım, bu butonu test etmek için bir pil, pil ile çalışan ampullerden (varsa el fenerinin içinden sökebilirsin) biraz da ince zil teli..

amatör olarak dinle uğraşıyorum nacizane senin için de bir şeyler karaladım (kötü oldu ama idare et imkansızım şu an)

i53.tinypic.com
  • Her Yer Kara  (15.04.11 12:12:12)