metamizol sodyum VS parasetamol

İkisi de piyasa yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerin etken maddeleri. Hangi ağrı durumunda hangini kullanmak daha doğru olur? Yoksa fark etmez mi?

metamizol("novalgin" olmuş artık adı) vs parasetamol(asetaminofen)
-metamizol yan etki potansiyeli daha yüksek cox inhibitörü bir NSAID.
daha çok şiddetli ağrılarda kullanılmalı. diğer nsaid ler etkisiz olursa başvurulmalı.
en büyük avantajı sodyum tuzu halinde sudaki çözünürlüğü ve stabilitesi ki böylece parenteral kullanıma uygunluğu.
mide rahatsızlıklarında (gastrit-reflü...) fena yapar...
-parasetamol bilinen en güvenilir NSAİD. aslında ne oldugu da meçhul. keza diğer nsaid ler gibi cox&lox inhibisyonu sözkonusu değil, tam olarak da etki mekanizması belli değil. muhtemel bilinmeyen cox3 inhibitoru oldugu düşünülüyormuş.
diğer nsaid lere ki bu nsaid bile değil gibi, avantajı mide-barsak sistemine yan etkisinin diğerleri gibi olmaması hatta belkide hiç olmaması. şahane ağrı kesici işte.
çok kullanılırsa vucut tolerans geliştirebilir bide fazla dozda ya da genetik enzim eksikliğine bağlı metabolizasyonu tamamlanamazsa NAPKI bileşiğinin oluşması ve bunun toksik olması..nadir bir durum...
  • ne adrenerjik ne kolinerjik  (14.04.11 23:27:53)