Pardus u kaldırmak \e grub da uçacak peki ne yapmalı(boot.ini düzenleme)

Mrb. Arkadaşlar wiki pardus da- forum da hem çok kalabalık hemi de aradığımı tam bulamadım onun için umudum ekşi duyuru!

*C: de winxp var p: de pardus grub kurulu açılışta o beliriyor ve işletim sistemini seçiyorum.

şimdi pardus u kaldırmak istiyorum part macition da var oaradan biçimlendiririm ancak grub o zaman uçacak, bir şekilde boot.ini yi düzenleyip açılışta otamatikman win xp yüklenmesini istiyorum. Bunu sanıl yaparım
*Hatırlatayım bil, dizüstü windows xp açılış cd yok iki cd var direk basıyorsun format atıp, sıfır sistem kuruyor...

*boot.ini dosyasını açtığımda aynen şunlar çıkıyor!
[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn /TUTag=WF062E /Kernel=TUKernel.exe
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional (TuneUp Backup)" /fastdetect /NoExecute=OptIn /TUTag=WF062E-BAK
***
Ne yapmam gerek sevabına bir el atıverin dostlar! Teşekkürler...

dos dan bi komutla duzeliyordu o. vindoz cd sini de istiyor lakin.

  • bryan fury  (15.03.08 21:06:53)
fixmbr diyosun!
fixmbr diyorum:
"fixmbr iç ya da dış komut çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası değil" diyor.
fixboot diyorum:
"fixboot iç ya da dış komut çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası değil" diyor.
*Tuneup 2008 kurulu bilgisayara! Acaba?
  • allop  (15.03.08 21:10:16)
#174677

  • bryan fury  (15.03.08 21:21:44)
Benim de öyle bi olayım olmuştu win me yi çoook eskiden xp nin yanına kurmuştum, kaldırdıktan sonra bile boot ekranına geliyordu. Bunu düzeltmek için XP de bilgisayarım sağ tıklayıp properties e giriyoruz, Advanced sekmesindeki startup and recovery nin settingine tıklalıyoruz, açılan pencerede default olarak xp yi seçip "time to display list of operating systems check box unun yanındaki tiki kaldırıyoruz. Bunu yaptıktan sonra pardus olsa da olmasa da xp pardus mardus dinlemeden direkman açılacaktır...

  • selimse  (15.03.08 22:27:01)
tamam da şimdi ben bu programı nasıl kullanacağım? Eğer grubu ya da boot.ini kaybedersen bilgisayarı açılış cd sinden açamam, format falan intahar olur!

  • allop  (15.03.08 23:04:40)
Benim de öyle bi olayım olmuştu win me yi çoook eskiden xp nin yanına kurmuştum, kaldırdıktan sonra bile boot ekranına geliyordu. Bunu düzeltmek için XP de bilgisayarım sağ tıklayıp properties e giriyoruz, Advanced sekmesindeki startup and recovery nin settingine tıklalıyoruz, açılan pencerede default olarak xp yi seçip "time to display list of operating systems check box unun yanındaki tiki kaldırıyoruz. Bunu yaptıktan sonra pardus olsa da olmasa da xp pardus mardus dinlemeden direkman açılacaktır...
-------------------------------------------------------------------------------
selimse! tr kullandığım için :bilgisayarım>sistem özellikleri>gelişmiş>Başlangıç ve kurtarma dedim:
Varsayılan işletim sitemi:
"Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn /TUTag=WF062E /Kernel=TUKernel.exe
ya da
"Microsoft Windows XP Professional (TuneUp Backup)" /fastdetect /NoExecute=OptIn /TUTag=WF062E-BAK
seçenekleri var ayrıca:
işletim sistemleri listesini görüntileme süresi -kapalı- 0 saniye(tık konmamış)
Gerekirse kurtarma seçenekleri gösterme süresi -tıklı- 30 sn

seçenekleri mevcut(üste ekran görüntüsü koydum)
  • allop  (15.03.08 23:14:58)
ben de ubuntu kaldirdiğm zaman deli olduydum ne yapmali diye. Win xp cd den boot ediyosun, recovery moda girip fixmbr yapıyosun düzeliyor...

  • skipper  (15.03.08 23:27:40)
fixmbr sadece revovery console'da işe yarar canlarım. xp cdsinden başlatın bilgisayarı. girin. bitsin.

boot.ini bozulsa da partition'u formatlamadıktan sonra birşeycik olmaz.
  • darknum  (16.03.08 00:22:15)
teşekkürler ancak win xp cdsi yok! dizüstü bilgisayar: 2 cd si va 1.yi koyuyorsun next diyorsun vindovsu, yazılımları falan kurup atıyor konsol monsaol yok yani!

anlayacağınız bunu windows üzerinden yapmam, yanlış bir şey yapıp windowsun açılmaması durumunda iyice şapa oturuyorum keza dizüstü bilgisayar her kopya cdyi okumuyor-kurtarma cdsi falan- orijinal-yukarda bahsettiğim 2 cd- ile açarsam direk format atıp yeni sistem kuruyor!
  • allop  (16.03.08 01:10:15)
Ben gelen ekranı windows un boot ekranı olduğunu sanmıştım ama ekranda gördüğüm kadarıyla boot da gelen ekran pardus dan kaynaklanıyor. Pardus u daha önce kurmadığım için bu konuda bir şey söyleyemiyorum ama 2 windows olsaydı çözümü kesin böyle idi :D

  • selimse  (17.03.08 00:59:44)