[]

uyku kalitesi ve rüya görme

selam uyurgezerler,
oldukça hafif bi uykum var, gece sık sık uyanırım. dolayısıyla kaç saat uyumuş olursam olayım, sabahları uykumu tam alamadan uyanıyorum. aynı zamnda her gece en az 2-3 ayrı rüya görüyorum. ve genelde rüyaların son anlarında uyanıyorum, uyandığımda da, çok detaylı olmasa da ana başlıklar halinde rüyalarımı hatırlarım.

bu kadar çok-sık rüya görmekle/uyanınca hatırlayabilmekle, uyku kalitesi arasında bir ilişki, korelasyon, integral falan var mıdır?

 
bilimsel bir bilgim olmamakla beraber, rüyalarını hatırlıyorsan çok derin uyumamışsın ya da uykunu iyice alamamışsın gibi hissediyor insan. bende böyle olur genelde. rüya hatırlamadığım zamanlar şahane uyanırım.


  • byzgms  (12.04.11 11:49:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.