emeklilik işleri-devlet memuru-emekli sandığı

selamlar,

şimdi emekli olacak ama daha iyi koşulda emekli olmak için(yani emekli olunca az para almamak için) bir takım paralar yatırmak gerektiği söyleniyor anneme. ne yazık ki resmi dairelerde muhattap yok, net soru cevap işine giremiyoruz.

kimisi o paraya gerek yok diyor, kimisi şart diyor.

yakın zamanda bu işlerle uğraşmış, yol gösterebilecek, soru sorabileceğim biri var mı aranızda? varsa bi dürtsün lütfen.

teşekkürler...

devlet memurları için öyle bişey olamaz çünkü pirimleri otomatikman kurum ödüyo derecene kademene vs. göre ama özel de çalışan ssk lı, bağkurlu pirimini yüksek yatırıp emeklilikde daha iyi şartlarda maaş alabiliyo.

ha bi de şöyle bişey var belki annenene söylenen budur www.sgk-tr.com
  • josephinebrunsvik  (09.04.11 16:01:55)
özelde çalışanlar diyelim 1500 tl maaş alsalar bile primleri düşükten yatırılabiliyor. bu da emekli maaşının düşük olmasına neden oluyor. ama bildiğim kadarıyla emekli maaşı son yatan primler üzerinden hesaplanıyor. mesele tüm çalışma hayatı boyunca düşük yatmış ama son 3-5 yıl yüksek yatmışsa maaşta ona göre veriliyor.

bazı danışmanlar var. sgk'da çalışıp emekli olan birileri mesela. tüm alavereleri biliyorlar. daha bilmem kaç gün primin ödenmemişken ona gidiyorsun veriyosun 2 3 milyar bi bakıyosun ki emeklisinnn. öyle birini bulmanı öneririm.
  • sheridans  (09.04.11 16:07:55)