yarışma-para ödülünün paylaştırılması ve meşruiyeti

selamlar,

şimdi bir yarışma vardı. 4-5 aydır da kendi internet sitelerinden ve kimi başka yerlerde 1.liğe 30000,
2.liğe 15.000
3.lüğe de 10.000 tl ödül vereceklerini duyurdular.

ama ödül töreninde 3.lüğü 2 kişinin paylaştığını söyleyerek parayı da 5bin-5bin böldüler.
sonra 2.liği de 2 kişinin paylaştığını söyleyip yine 7,500-7,500 verdiler parayı.
1.ye ise 30.000i verdiler.

sizce bu doğru mu? bence her şekilde ilk 3 film belli.
2.lik ve 3.lük bedeli toplanıp 2.liği paylaşan 2 kişiye paylaştırılmalı ya da başka bir formül bulunmalı ama para bu kadar bölünmemeli, ilk 3'te 3 kişi olmalıydı

yani bu yarışmada 3.lük ödülünü paylaşan 2 kişi hiçbir şey almamalı. 2.lik ödülü alanların da parası bu kadar azalmamalıydı.

siz de böyle mi düşünüyorsunuz? ya da siz ne düşünüyorsunuz?
eserlerin jüriden eşit puanı aldıgı söylenerek bu paylaştırmalar yapılmış. ama zaten her şekilde 2.liği paylaşan filmler, 3.lüğü paylaşan filmlerin önünde. yani aslında ilk 3 belli. neyse, siz ne düşünüyorsunuz?

bir de, hukuken buna itiraz edilir mi? sonuç alınır mı?

teşekkürler...

yani ben 2. olduğum için 7.500 alacağıma 3. olup 10.000 almak isterim. bunun aksini de kimsenin istemeyeceği aşikar. tabi ki fazlasıyla saçma hatta saçma sapan bir şey olmuş.

hukuki olarak da yarışma şartlarına bakmak lazım eğer öyle bir madde varsa kimse çıkıp hukuki yolla bir şey yapamaz gibime geliyor.

tabi bunların hepsi kendi kişisel yorumumdan fazlası değil belirteyim.
  • bodah  (08.04.11 18:25:26)
2.liği paylaşanlar arasında bir başka kritere göre değerlendirme yapılmalı ve 3. o şekilde belirlenmeli.

  • cruor  (08.04.11 22:37:02)
@greenish o zaman senin mantığına göre 4. seçilen kişinin de 3. sayılıp 10.000 tl alması gerekiyor. en azından böyle yapılabilirdi, ikinciyi ayırt edecek bir kriter yoksa. (tabi 3. olan 2. den fazla para aldı orası ayrı konu)

  • bodah  (09.04.11 13:52:14)
@sivrisinek

noter falan bilmiyorum da işin içinde birtakım vakıflar, bakanlık vs oldugu için o açıdan üzerine olmuyoruz seçimin.
  • yasakani  (09.04.11 15:28:39)
@greenish
"İki tane ikinci olması "ilk üç belli zaten" anlamına gelmez."
lütfen saçmalama. tam olarak o anlama gelir.

eşit puana sahip adaylar sıralanırken, takip eden adaylar ardışık sıra numaraları almazlar. önceki dereceyi paylaşan aday sayısı kadar sıraları geri gider. mesela:

1 805 Spain
2 679 Netherlands
2 679 Germany
4 583 Brasil
5 426 Argentina
5 426 Portugal
5 426 Uruguay
8 408 England
9 361 Italy
10 358 Russia
  • cruor  (09.04.11 16:11:02)