makine mühendisi için dil sorunsalı

şu an ingilizce ve italyancayı akıcı şekilde konuşabiliyorum fakat 1 dil daha eklemek istiyorum , makine mühendisi için hangi dil daha faydalı olacaktır ?

şimdilik seçeneklerim bunlar fikir verebilrseniz sevinirim !

-fransızca
-ispanyolca
-almanca
-rusça
-arapça

herkese şimdiden teşekkürler

alamanca.

  • olkol  (06.04.11 02:58:53)
arapça

  • silinen üye  (06.04.11 03:01:05)
Almanca gerekli ama sen farklı olacam, farklı alanla çalışacam diyorsan rusça veya fransızca öğrenmelisin. özellikle rusça ilerde çok lazım olabilir diyorum. son zamanlarda yapılan ticari anlaşmalarından yola çıkarak(enerji alanı hariç).

Diyelim ki Rusça öğrendin işine yaramadı. Tatile git Antalya çevresine ekmeğini yersin her türlü Rusçanın.
  • Ayiyogi  (06.04.11 03:35:22)
Amacım dili kötülemek değil ama ingilizce ve italyancanın üzerine almanca merdiven inmek gibi gelecektir. 5. dil olarak almancanın üzerine rusçayıda eklemeyi düşünebilirsin bir kaç yıl içerisinde.

  • becerenberk  (06.04.11 05:46:30)
almanca iyidir. Almanya makine sanayisi yönünden gelişmiş bir ülke. ileride fırsatını bulabilirsen orada çalışabilme imkanın da olur hem.

edit: Türkiye'de bile işe girebilmen için çok faydalı olur. mesela Siemens direkt almancaya bakıyor.
  • loveinaflipbook  (06.04.11 09:06:11 ~ 09:09:55)
abi ne yapacagına bakar. mercedes benz almancan yoksa işe almıyor. cunku her sey almancayla gidip geliyor.

ha, dersin ki rusya ile ilgili biseyler yapacam, hop rusca.
veya amerika kıtası ise durum, hop ispanyolca.

yani, nabza gore serbet vereceksin hocam.

teknik anlamda dersen dusunmeden almanca. makine almanyadır hocam, bunu unutma.
  • hubble  (06.04.11 11:19:50)