Kimya- Kuvvetli-Zayıf asit baz ayrımı

Kuvvetli-Zayıf asit baz ayrımını nasıl yapıyoruz ?

pH-pOH'ına göre diyeceğim de genel olacak. yöntem olarak mı?

  • jangara  (05.04.11 23:56:26)
pH'a göre ayırt edilmez. suda çözünme oranına göre ayırt edilir.

  • cro magnon  (06.04.11 00:23:26)
ya yok direk isimden anlama mesela HF zayıf HCl kuvvetli asit gibi

  • vericemparasını  (06.04.11 00:24:41)
ph-poh degerlerine göre.

  • exodia  (06.04.11 00:27:24)
@cro magnon ph- poh zaten asit yada bazın suda yayılan iyonunun degeridir.
@vericem parasını. - yüklü elementi(yada kökü) daha elektro negatifse o daha güçlü olur ama istisnayi durumlar oluşur.

  • exodia  (06.04.11 00:29:51)
isimden anlamak istiyorsan en çok sorulan onar tanesini ezberleyeceksin.

  • mccormick  (06.04.11 00:31:18)
kesinlikle pH'a göre değildir. iyonlaşma oranına göredir. %100'e yakın iyonlaşıyorsa kuvvetlidir mesela. ama pH pOH bundan bağımsız değerler. miktara bağlı olarak zayıf asitin pH'ı da 1 olabilir gayet. iyon derişimi tek başına zayıf mı kuvvetli mi anlamamıza yetmez. ikisi alakasız, apayrı şeyler. ben kuvvetli asit olan HCl ile ph'ı 5 olan bir çözelti hazırlayabilir miyim? tabi ki hazırlayabilirim. 1 olan bir çözelti hazırlayabilir miyim? evet. çözdürdüğüm miktara bağlı.

neticede cevap şu: kuvvetli/zayıf asit/baz ayrımı asidik/bazik çözeltinin pH değeriyle alakasız, asidin/bazın iyonlaşma oranıyla alakalıdır. bunu da periyodik tablo yardımıyla/elektronegatifliğiyle bulabiliriz.
  • cro magnon  (06.04.11 00:52:35 ~ 08.04.11 12:35:04)