Santur Hakkında Bilgisi Olan, Yardımcı Olmak İsteyen??

Arkadaşlar aranızda santur çalan ya da yeterli bilgiye sahip olan var mıdır? Uzun yıllar bağlama çaldım son 2 senedir elime almıyorum ama müzik kulağına sahibim diyebilirim. Bağlama, gitar, ud, cümbüş, org, ney, kaval, akordiyon gibi müzik aletlerinin hangisi olursa olsun birkaç saatlik biraz uğraşla kulaktan çalabiliyorum. Aralarında en çok bağlamaya zaman ayırdım fakat şu sıralar "santur" denen sesine hayran olduğum enstürmana karşı yoğun hisler besliyorum. İran yapımı olanlar varmış, Türk yapımı olanlar varmış netten araştırdım ve bilirsiniz ki her kafadan bir ses, herkes benim malım iyi diyor. Yukarda da bahsettiğim gibi müzik aletlerine yabancı değilim ve merak ettiğim bu aleti çalmakta çok çok zorlanır mıyım? Nereden bulabilirim? Mümkünse Ankara'da... Santur çalma ve satın alma konusunda şuna dikkat etmen gerek dediğiniz noktalar var mıdır?

Son olarak şu ilandaki santur hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz? 10 senelik bir santur diyor eleman ama anlamadığım için nedir ne değildir bilemiyorum??

www.sahibinden.com

Daha önce birileri daha sormuştu. ARA kısmına santur yazıp o soruları soranlara mesaj atın derim. Çok yaygın bir saz olmadığı için teli kopunca ne yaparsınız bilemem.

  • sourlemonade  (05.04.11 00:22:36)