excel yardım.

şimdi elimde 6 tane veri var
ppm x

bunların x-y grafigini çizmem gerekiyor ve x degeri 0.3842 oldugunda ppm degeri ne oldugun bulmak gerek ama nasıl yapacagım konusunda en ufak bir fikrim var excell üstadlarının yardımını bekliyorum
öptm. kib. bye.

office 2007 için

değerleri yaz, yanyana 2 sütun. x değerleri solda, ppm sağda olacak. seç bu sütunları. ekle -> dağılım -> ilk seçenek.

şimdi elinde data noktaları var. bunlardan geçen bir denklem gerek. lineer olduğunu varsayıyorum. neden bahsettiğim konusunda bir fikrin yoksa (bkz: enterpolasyon)

grafiği seç. yukarda düzen sekmesinde eğilim çizgisi seçeneği var. tüm eğilim çizgisi seçeneklerine gel. doğursal seçeneğini seç, aşağıda grafik üstünde denklemi görüntüle seçenğini işaretle. kapat'a tıkla

artık elinde bu noktalardan geçen bir lineer bir fonksiyon var. arzu ettiğin x değeri ile kullanabilirsin.
  • celeron 300a  (31.03.11 00:17:27 ~ 00:25:14)
fonksiyonun 6 noktasının değerini bilmen, 7. bir noktanın değerini bilebileceğin anlamına gelmiyor. grafiği bazı varsayımların varsa çizebilirsin, x=0.3842 için değeri de bazı varsayımlarla bulabilirsin.

yoksa ben sana bir fonksiyon söylerim, 6 noktada verdiğin değerlerin aynısını verirken x=0.3842'de y=pi bulursun.
  • desdinova  (31.03.11 03:01:00)