Ankara - Balıkesir Arası Tren Yolculuğu

Şimdi ben daha önce hiç trene binmedim. Bir deneyeyim diyordum ama TCDD'nin sitesinden olayı tam anlayamadım. İki tane ekspres gidiyor sanırım Balıkesir'e. Karesi ve İzmir Mavi..

1. En büyük problem boyumun uzun olması. Tren geniş olur diye duymuştum. Pulman, kuşet falan hangisi rahat olur? Fiyatlarını da bulamadım sitede. Sabaha karşı ineceğim, rahat uyumak isterim.

2. Ankara içinde Etimesgut'a en yakın nereden binilir? Ve satış nerelerde yapılıyor?

3. Hiç sanmıyorum ama laptop'ı takabileceğim bir priz olur mu trende?

4. Yemek olayı nasıldır? İstasyonlarda yiyecek alacak kadar durur mu?

Muhtemelen bazılarının cevapları TCDD'nin sitesinde yazıyordur ama internete cepten girdiğim için bulamadım.

Teşekkürler.

1. mavi tren daha konforlu gibi. onu tercih et. pulman dedigi ucak koltugu gibi genis ve aradaki mesafe yeterli. tek basina yolculuk yapacaksan onu belirt, koridorun bir tarafi tek sira diger tarafi cift sira koltuklarin.

3. vagonlarda yok ama restoran kısmına gider de rica edersen oradaki prizi kullanabiliyorsun.

4. restoran vagonu var, yemekler iyi sayilir ama porsiyonlar ufak fiyatlari fazla. sen yanina yiyecek birseyler hazirla, koltugunda otururken cikarir onu yersin. herkes ayni seyi yaptigi icin aman ayip olur falan deme.
  • atmacaged  (30.03.11 02:01:43 ~ 02:02:00)
mesafe kısa olduğundan yatak yok, kuşette kompartmanı başkalarıyla paylaşacaksınız ama yine de rahat bir uyku cekebilirsiniz.

ankara'yı bilmiyorum

kompartmanlarda priz var.

şehir merkezlerinde bir koşu büfelerden birşeyler alabilirsiniz. trende de yemek vagonu olabilir, o trenleri incelemedim bilmiyorum.
  • hewit  (30.03.11 02:03:19)
Bir de arkadaşlar fiyatları görebiliyorsanız buraya yazar mısınız? Karesi ve İzmir Mavi için, yataklı, normal..

  • arnold schwarzeneger  (30.03.11 02:09:18)
Mavi de yataklı var galiba? O da mı dardır? Yemekli vagonların koltukları geniş mi?

  • arnold schwarzeneger  (30.03.11 02:15:37)
izmir mavi: tam 24, indirimli 19.25 pulman için.

kuset yokmus yatak varmıs ki pek rahat ve lükstür, sıcak suyu bile vardır odanızda.

yatak: tam 79, indirimli 74.

karesi: pulman- 20.50 ind: 16.25

kuşet: 30.5 ind: 26.25
  • hewit  (30.03.11 02:15:56)
benim boy 1.80 kuşetliye sığdım sorun olmadı, dar filan da değil pek. yataklıdaki yataklarda aynısı zaten. yemekli vagonu lokanta gibi düşün, yemegini yer kalkarsın, kompartmanına ya da koltuguna dönersin.

  • hewit  (30.03.11 02:18:21)
-izmir mavi'nin yataklı vagonu var. pahalı gelmezse onu tercih et, bir daha otobüse filan binmezsin.

-pulman alacaksan da koltuk araları da geniş, koltukların kendisi de. hem uçağa hem otobüse göre.

-yemekli vagon harika bişi. trende yolculuk yapmanın en keyifli yanı. akşam yemek içmek, sabah kahvaltı, çay kahve...

-varış saatlerini çok ciddiye alma. çoğunlukla rötar oluyor, uyu dinlen sen.

-yemekli vagon dışında arada vagonları gezen bir bisküvi/meşrubat arabası da oluyor. aç kalmazsın.

-herkesin bavulu öyle yukarda duruyor. merak etme. başka bir yere gideceksen en kıymetlileri yanına al sadece.

-vagonların içinde, kapıların üstünde ikaz lambaları var. wc, yemek filan. wc yanıyorsa, tuvalet meşguldür. boşuna gidip orda bekleme.

-tren istasyondayken tuvalete gitme. temiz kalsın oralar.

-etimesgut'tan binebiliyor olman gerek. bir sor. olmadı sincan'dan kesin biniyorsundur.

-yataklı vagonda, odalarda priz var ama voltaj dengesiz olabilir diye pek önermiyorlar. yine de bir sor. priz var orda.

-tren kalkıp dolaşabileceğin, tıngır mıngır, pek muhabbetli bir yolculuk vasıtası. iyi yolculuklar :)
  • empty space  (30.03.11 02:20:22)
bir üstteki cevaba soru cevap nick uyumu diyesim geldi, ankara garından rezervasyon yaptırıyorsunuz ama size şu saate kadar almalısınız deniyor, yani yolculuğa çıkarken alırım opsiyonu yok malesef sıhhıye yolları dar şeklinde kestirmeden gidebilirsiniz gara, 15 dakikalık yürüme yolu var yok.

ayrıca etcdd.tcdd.gov.tr
  • deliberte  (30.03.11 02:27:54)