Yatay Geçiş ile ilgili

Selamla Pamukkale Üniversitesi Makina Mühendisliğinde okuyorum.1. sınıftayım sene sonunda ege üniversitesi-9 eylül yada 9 eylül ikinci öğretime yatay geçiş yapmak istiyorum ve fakat aklıma takılan bazı soru(n)lar var.

1-Ben hazırlık okumadım başvuru koşullarında hazırlık okumayan öğrenci ya toefl tarzı sınavlardan belli bir puan almalıdır yada okulun yabancı diller yüksek okulunun yapacağı hazırlık sınavını atlamalıdır yazıyor bu sınavlar ne zaman yapılır?yani yatay geçiş başvurusundan sonra falan mı yoksa sene içindemi

2-alttan ders bırakarak yata geçiş yapılıp sonra geçilen üniversitede o ders verilir mi?

3-ilk dönemde alttan bıraktığım dersim yok (şükür) gerekirse yaz okuluna kalmayı düşünüyorum..yatay geçiş başvuruları yaz okulundan sonra mıdır? (pamukkale nin yaz okulu 12 ağustosta bitiyor)

4-okuduğum üniversitede 1. sınıfta staj var ancak illa 1. sınıfta yapılmak zorunda değil ön staj olarak geçiyor ama istersek sonraki senelerdede yapabiliyoruz,ders ekle-sil döneminde ders kataloğunda staj ders olarak görülüyordu yani ben yatay geçiş yapmak istiyorsam illa staj da yapmalımıyım? (staj yerine ingilizce kursuna gidip hazırlık atlama sınavını garantiye almak istiyorum)

1- Basvurudan once Ingilizce bildiginizi ispatlamaniz gerekiyor
2- Alttan dersiniz olursa gecis sansiniz cok dusuk (hic yok)
3- Siz ders birakmayin hatta ne kadar yuksek not ortalamasi, o kadar sans
4- Stajlari 2-3 ve hatta 4. sinif da da yapabilirisiniz, sorun olmaz
  • yilmazyildirim  (28.03.11 13:49:39)
1- 1.dönemin başında dönem başlamadan 15-20 gün önce yapılıyor, ayrıca %30 ingilizce olan bölümlerin(inşaat) sınavı kolay oluyo diye duymuştum. D.E.Ü için bunlar.

  • MBrain  (28.03.11 14:24:39)
yaz okulundan sonra o halde başvurular yani düşük notlarımı yükseltip başvuru yapabilirim ?

  • edaddy  (28.03.11 16:42:27)