yurtdışında iyi paraaya çalışmak ya da türkiyede idare etmek?

Sizce hangisi mantıklı?
Durum: yurtdışında kenara 4000 tl koyabilceğim bi iş fırsatı var. Yer türkmenistan, iş süresi 3 sene. 28 yaşındayım. Hayatta idealim rahat huzurlu yaşamak üzerine. 3 senede kazanacağım para bu konuda yardımcı olacaktır muhakkak.
Soru 1: Türkiye'de ayda kenera 400 500 tl koyarak çalışmak mantıklı yoksa sadece üç yıllığına türkmenistan'da 4000 tl koyarak yaşamak mı?
Soru 2: Yurt dışında 3 sene çalışarak dövizli askerlik imkanından yararlanabilr miyim? Ya da askerliğe başka bi etkisi olur mu?

Sevgilim yok. Ve önümdeki 3 sene hayatıma yön verecek. Gidersem bu 3 seneyi çöpe atacağım ve yaşım 31 olacak. O zaman hayatımın kadınını bulmak için geç olur gibi geliyor.

anamı iki gün görmezsem özlerim gibi bir durumunuz yoksa, sevgili mevgili yoksa, kısa vadede evlilik planı falan yoksa, türkiye'ye bağlayan ciddi bir şey yoksa gidin 3 sene çalışın kazanın. ayda 4000 lira kenara koymak he mi? hem de 3 sene?

  • kibritsuyu  (23.03.11 13:49:11)
1- 28-31 yaşlar arasında 3 sene turkmenistan'Da çalışıp 150bin tl almak güzel gibi duruyor. tercih edilebilir. ama gitmezseniz tr'de ne rahatlıkta yaşayacagınızı da bılmıyoruz. tabi turkmenıstan'da ne şartlarda calısacagınızı da bılmıyoruz.
ama genel olarak babadan saglam bısey kalmadıysa 3 sene ver 150bın lıra al fena degılmıs.

  • yasakani  (23.03.11 13:50:10)
400-500
ile 4000 arasındaki 10 misli farkı hep birlikte gördüğümüze göre.
3 yıl orada sigorta yattıktan sonra burda askerliği de 21 gün yapmak varken
sevdicek bile olsa 3 yıl bekletilir.
misler gibi dönüşte villa alıcam otururuz güzel güzel sözü verilir..
kanımca..
  • kelemek  (23.03.11 13:58:58)
çok sevdiğim bir arkadaşım türkmenistan'da uzun süre çalıştı. orada tanıştığı rus vatandaşı ile evlendi, moskova'da yaşıyor ve çalışıyor şimdi. aradan 20 yıl geçti, hayatından gayet memnun bir rus vatandaşı şimdi.

  • akks  (23.03.11 14:05:16)
sevgili durumunu da vermek gerekiyor tabi. Evlenmeyi düşündüğüm bi sevgilim vardı ve daha yeni ayrıldık, nasıl oldu ben de anlamadım. Şimdi sevgilim yok. Gidersem 3 sene boyunca da olmayacağı açık. Yani 31 yaşında kiminle evlenebilirim ki. Hadi o zaman o yaşa gelmiş evlenmemiş biri bulabilir miyim ki? Normal şartlarda kabul edilir ama hayatıma yön verecek bi 3 yıldan bahsediyo olmak korkutuyor.

  • ilkinci  (23.03.11 14:06:49)
ilkinci,
günümüz gerçeklerini özetleyeyim ben size
1- hiç bir erkek 35inden önce evlenmiyor
2-keza kadınlar da öyle kafadan 28-29una kadar bekliyor
3- kariyer/para/pul car cur dertleri malum
ayrıca ne demek o zaman kadar evlenmemiş biri bilmem ne bulunur mu.insanlar artık 30undan sonra evleniyor nerdeyse
Türkiye kalıp emeğinin sömürülmesini mi tercih edersin yoksa 3 yıl emeğinin karsılıgını alarak geleceğinden de kar etmek mi?
ayrıca 3 yıl cidden göz acayıp kapayınca dek geçer.
bak üstte bi arkadas ne güzel yazmış rus hatun aldı evinin kadını cocuklarının anası yaptı diye.kısmet bu işler.o yüzden cok sıkma kendini sen kendi istediğine bi karar ver

not: sosyologum.tüm veriler bilimsel :)
not2: yaşım 30larda değil ve evde kalmadım.öyle bi imaj çizmek istemedim :)))
  • kelemek  (23.03.11 14:22:14)
bi dakka düşünme git derim. 10 misli fark var. yemişim evliliği, sevgiliyo panpa. şimdi evlensen türkiyede, kenara koyacak 400-500 de zor. hem ha 28 ha 33, hiç farketmez. 3 yıl evlilik yaşı için çok fazla önemsenecek bi süre değil bence.

yerinde olsam iki dakka düşünmem giderim. döndüğümde 150.000 liraya yakın param ve yurtdışı tecrübem olmuş olur. Şu an türkiyede yaşayan 31 yaşındaki maaşlı çalışan hangi vatandaşta var 150.000? Döndüğünde yine avantajlı olacaksın.
  • sakingitarist  (23.03.11 14:28:40)
orada tanıştığın türk , rus , türkmen , kazak , gürcü vs..gibi bir insanla da evlenebilirsin ? İşin şartları arasında evlenmek yasak mı diyor ki ?

  • sayinseyirciler  (23.03.11 14:42:18)
kelemek,
Evlenme konusunda haklısınız doğrusu. Ben de 5 ay öncesine kadar 34 35 gibi evleneceğimi düşünüyordum. Sonra bi kız çıktı karşıma, beraber bir ömür geçirmenin hesaplarını yapmaya başladık. Dedim ki madem çıktı karşına bekleme; zira inanmak zor benim için. (Sonra aksilikler oldu ve ayrıldık.) Şimdi bu konuyu düşünme nedenim aynı hisleri ne zaman yaşayacağım bilinmez olduğundandı. Gene de haklı gibisiniz.

  • ilkinci  (23.03.11 14:42:31)
akks ve sayın seyirciler,
Başka bi yerden bi kızla evlenip onu buraya getirmek sonra ailelerin doğru düzgün tanışamaması çocukların iki ülke arasında helak olması, ne bileyim çok mu dar düşünüyorum. Zor geliyo biraz.

  • ilkinci  (23.03.11 14:44:59)
hayatinin en guzel yaslarini para biriktirerek mi harcayacaksin. yaslaninca yersin artik biriktirdiklerini..

  • domno epotus  (23.03.11 14:46:17)
haklıyım tabi (:
gene cıkmayacağının ya da hayatının aşkının orda olmadığının ya da dönüşte
şıp diye burda bulunmayacağının da garantisi yok
hiç bişiyin garantisi yok.
garantisi olan tek şey.
3 yılda bu ülkede ortalama bi işle 150bin tl toplanmaz.
miktar oldukça ciddi ve ilerde evlilik düşünen biri için gayet şahane işlere imza attırabilecek türden ;)
  • kelemek  (23.03.11 14:46:18)
yurtdışı.

  • ben smyrna  (23.03.11 14:47:54)
@kelemek ve @sakingitarist haklı. döndüğünde yurtdışı tecrübesi nedeniyle daha iyi bir iş bulmak gibi bir artın olacak. kalırsan zaten her ayın sonuna doğru keşke gitseymişim diyeceksin.

  • aayucel  (23.03.11 14:50:30)
abi bir git bak önce. havası nasıl, suyu nasıl, yaşanır mı, yaşanmaz mı. ben 3 sene belçika'da okudum ve yaşadığım yerden hiç memnun değildim. resmen süründüm. dünyanın neresi olursa olsun sevmiyorsan nafile. bir de burada çok iyi dostlar arkadaşlar sosyal ortam varsa bırakıp gitme. hangimizin 60 sene yaşayacağı garanti ki? para pul boş işler bunlar.

  • calvero  (23.03.11 15:26:39)
bence git ve 1,5 sene sonra dön

  • alkolsuz icecek  (23.03.11 15:57:18)
hayatının kadini diye bir sey yok kardesim (bkz: la femme n'existe pas), olmayan bir sey icin de gelecek planlarini belirleme.

  • atmacaged  (23.03.11 16:42:45)
abi beni de götürürmüsün.ayda 1000 e bile razıyım :/

  • pinokyo  (23.03.11 17:37:24)
evet tamamdır.oy birliğiyle gitmene karar verdik.

tamam gönüllü olarak arkandan suyu dökebilirim :))
  • kelemek  (24.03.11 13:32:58)