Şirket kurma işleri

iki kişi bi şirket kursak (iki kişi kurabiliyorsak eğer), %50 %50 partner olsak, aramızda olası bi anlaşmazlıkta, nasıl hareket edilir? ikimiz de eşit söz sahibiyiz babında. ya da bu durumu ortadan kaldıracak bi çözüm nasıl oluyor? anlayan birisi yol gösterirse sevinirim.

tahminimce odaya kapanıp çözüm kendiniz çözüm üretiyorsunuz. ortaklığı bitirmek de bir çözüm sonuçta.

  • zenlaid  (18.03.11 12:26:15)
işte bu gibi sorunlar yaşanmasın diye 2 kişi kurulan şirketlerde bir kişinin payı %51 oluyor.

  • mevrin  (18.03.11 12:28:59)
işte ben %51 vermek istemem, ona da "ben %51'im ulan" demek istemem, öyle bi durum olduğu için soruyorum.

  • radioheadbanger  (18.03.11 12:31:28)
o zaman kurana el basın hocam. yapacak bişey yok. illa biri birini ezecek.

  • Rahmetli Baskan  (18.03.11 12:34:58)
3 ayrı kişiye kağıt üstünde yüzde 1 oy verin, yakın tanıdıklarınızdan olsun. toplamda resmi olarak 5 ortak olursunuz. anlaşamadığınız durumda toplanırsınız oylama yaparsınız. kararlar ona göre alınır.

  • bak bi  (18.03.11 12:38:26)
2 kişi olarak limited şirket kurabilirsiniz buraya kadar sorun yok. ortaklar genel kurulunda verilen oylarla kararları verebilirsiniz ama iki kişi olduğunuz ve ikinizin de %50 lik payı olduğu için sıkıntı doğuyor. 3 kişi olsanız oy çokluğu göz önüne alınırdı. sanırım anlaşmazlık sürerse ve ikinizde gitmemekte kararlıysanız limited şirketin sona erme süreci başlıyor.

yönetim kuruluna sunulma gibi bir çaresi olabilir belki.
  • mevrin  (18.03.11 12:42:31 ~ 12:46:04)
iki kisi sirket kurup birine % 51 vermek olmaz. yani ikinci ortak adina en azindan. o yuzden gercek veya tuzel kisi olmak uzere ucuncu ortak olmalidir.

daha sonra sirket hisseleri paylara ayrilir. mesela 500.000 sermayeli bir sirketin 100.000 paya bolunmesi durumu gibi. bu paylarda ortaklara daigtilir.

Ortak A : 49.000 pay
Ortak B : 49.000 pay
Ortak C : 2.000 pay gibi.

bu sayede oylamada cogunluk kazanilir.
  • cyclic chronic loser  (18.03.11 12:58:51 ~ 12:59:30)