piyano çalarken oluşan sırt ağrısı

sevgili horowitzler, gouldlar

piyano çalmaya yaklaşık 8-9 ay ara verdikten sonra yeniden başlayayım çalışmaya dedim, lakin 1-2 saat sonrasında feci bir sırt ağrısı başladı.

nasıl başa çıkıyorsunuz sırt ağrısıyla?

şöyle bir makale buldum işine yarayabilir.

www.gitardersivideo.com
  • winston insani  (17.03.11 20:42:40)
Biraz vücudun alışık olmaması, biraz da duruş bozukluğu ile alakalı. Zamanla geçmesi olası.

"The Biology of Musical Performance" isimli kitaptan mini bir alıntı :
"In young musicians, occupation-related back pain is most likely to
be due to muscle or ligament strains related to maintaining playing postures for long
periods of time. In the majority of cases, low back pain is self-limiting, that is, with
rest from the stressful position it resolves itself over a period of time. Apart from
pain relief, the most suitable treatment is exercise aimed at strengthening the postural
muscles that support the back, with the aim of improving the alignment of the vertebral
column and reducing the pressure on the disks (Horvath 2002; Paull and Harrison
1997; Richardson and Jull 1995)."
Aynı kitabın "Posture and the Back in Musical Performance" diye bir bölümü var, her çalgıcının bir göz gezdirmesi gerek bence.

Uzun uzun yatıp dinlendirmek yerine duruşunuzu destekleyen kas grubunu güçlendirmelisiniz.

Sırt ağrısının niteliği de önemli gerçi, omurga ile ilgili bambaşka bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir ağrılarınız.
  • skatheist  (17.03.11 22:36:02 ~ 22:38:01)