Adliye Stajı Yapan Avukat Stajyerleri Hakkında

merhabalar,

stajlarının ilk 6 aylık döneminde olan (yani adliye stajı yapmakta olan) avukat stajyerleri, aynı anda bir avukatın yanında da çalışıyorlarsa, bu avukatın dosyaları için hacze çıkabilirler mi? veya cmk 134. madde uyarınca yapılan arama işlemine katılabilirler mi? en önemlisi bu işlemlerin sonucunda tutanaklara stj. av. sıfatıyla imza atabilirler mi?

bu konuda herhangi bir baronun veya barolar birliği'nin disiplin kurulu kararı var mı bildiğiniz? paylaşırsanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar.

yapamaz, çünkü avukatlık kanununa göre adliye stajını yapmakta olan stajyer avukat mesai saatleri içinde adliyede bulunmalıdır. stajyer avukatın tutanağa imza atması, mesai saatlerinde adliyede olmadığına delil teşkil eder. şikayet eden olursa sorun çıkar.

  • overdose  (17.03.11 19:14:41 ~ 19:17:47)
peki bu işlemlerin geçerliliği ne durumda olur? dosya borçluları veya iş yerlerinde/evlerinde arama yapılan şüpheliler bu işlemlere karşı herhangi bir şey yapabilirler mi? avukat, böyle bir şey yaptırdığı için disiplin cezası alabilir mi?

  • starborn  (17.03.11 19:21:24)
STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.15) Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

Bu maddeye göre yalnızca stajın 2. altı ayında avukatın sorumluluğu söz konusu. bu konuda disiplin kararı var mı bilmiyorum ama ilk altı ayda yaptığınız işlemlerden siz sorumlu olmalısınız. Haciz tutanağında stajyer avukat sıfatıyla borçludan taahhüt alırsanız bu geçersiz olur.

CMK'nın aramayla ilgili hükmünün 4. fıkrasında ise " İstemesi halinde, bu yedekten bir kopya çıkarılarak şüpheliye veya vekiline verilir ve bu husus tutanağa geçirilerek imza altına alınır." Burada şüphelinin vekilinden bahsediliyor. Buna göre aramada hazır bulunacak ve tutanağı imzalayacak kişi avukat ya da onun yetkilendirdiği bir başka avukat olabilir. Bence stajyer avukatın böyle bir yetkisi olmamalı. ( Bu benim yorumum)
  • overdose  (17.03.11 19:41:00 ~ 19:42:08)