muhabbet kuşu alırken

şimdilik birtane alacağım da,
dikkat edilecek bir husus var mıdır? ayırt edebileceğimiz bir görünüş?
(çekoslavak kuşları çabuk ölüyor diyorlar bir de)

evet ben alirken arastirmistim, olabildigince hareketli olsun, tuyleri temiz ve bakimli, gagasi, gagasinin ustu temiz, gozleri temiz (capaksiz vs), hareketlerinde herhangi bir aksaklik olmasin.

  • compumaster  (13.03.11 23:08:18)
saçma gelse de annemin gözlemleri sonucunda keşfettiğimiz bir özellik olduğunu düşünüyorum,
muhabbet kuşlarının baş bölgesinde siyah çizgilenmeler bulunuyor,eğer o çizgilenmeler kafasının tamamını sarıyorsa genç yaşı küçük . eğer baş bölgesinde ki sarı tüyler çizgili tüyleri örttüyse o kart bir kuşmuş ve konuşamazmışmış. hatta genç bir kuşla ilgilenir, karşılıklı ötüşülürse o vakit takla bile attırtabilirsinizmiş.

  • broken minded  (13.03.11 23:11:41)
muhabbeti iyi mi diye bir bak derim.

  • nedensizce  (14.03.11 01:56:21)
konuşturmayı düşünüyorsanız dişisine erkeğine dikkat edin. hangisi bilmiyorum ama sadece biri konuşuyor.

  • kibritsuyu  (14.03.11 09:54:22)
sadece erkek konuşur. Erkeğin gagasının üstü mavidir. Yavruysa rengi çok açık mavi- mavimtraktır. dişinin her koşulda gagasıyla aynı renk olur.

  • vejeteryan vampir  (14.03.11 10:58:50)