öykü, hikaye-uyarlama

efendim senaryolaştırmak/uyarlamak amacıyla kısa öyküler arıyorum..
bu öyküler-hikayeler öyle olmalılar ki kendi başlarına da sevilsinler, okuyanın içini gıcıklasınlar, "aa yaşamış kadar oldum vallahi ne güzel tasvir etmiş kurbanolduum" dedirtsinler..
görselliği ve olay örgüsü olan hikayeler kısaca . bir ali ve bir ayşe varsa bunlar oturup da birbirlerini düşünmesinler öykü boyunca, ali gitsin ayşeyi kaçırsın, sonra kovalansın, derken akıllarına ölü taklidi yapmak gelsin falan filan ... gibi gibi demek istiyorum ..

"edgar allen poe" olmasın nolur önerileriniz arasında.. yeni, keşfedilmemiş ama müthiş yaratıcı olduğunu düşündüğünüz öykücüler falan benim ulaşmak istediklerim (ama aklına geleni yine de söyle çekinme)

wristcutters:a love story.. beni gaza getirmiştir bu uyarlama hikaye açısından, bitirmeden söyliyim ..

("tavuk suyuna çorba" falan, aman diyim aman ..)

bence hiç uyarlama arama, özgün ol.

wriscuttters'ı söyleyince aklıma geldi: etgar keret'ın "Nimrod Çıldırışları" kitabını oku derim. yine aynı yazarın öyküleri var kitapta, ama 'bilekkesenler' yok içerisinde.

bunları oku, illa aklına güzel bir öykü fikri gelecektir...
  • sirrikadem  (25.02.08 23:31:01)
50 great short stories diye bi kitap aldım geçenlerdei dili ingilizce ama mutlaka böyle bir türkçe kitap da vardır.

  • fiddlerontheroof  (26.02.08 10:18:52)
  • arwear  (26.02.08 16:34:30)