Yasaklı Kitaplar ve Don Kişot?

Az önce reklam vardı, bir gazete yasaklanan kitapların setini veriyormuş. iki sorum var şimdi.
1. Kitaplar yasaklanmışsa nasıl setini verebiliyorlar?
2. Setin içinde Don Kişot da var o ne alaka? Yasak mı ki o? Ne işi var yasaklanan kitapların içinde?

daha önce yasaklanmış kitapların setini veriyorlardır. don quijote de bir dönem yasaklanmıştı, anımsıyorum öyle bir şey. tabii bu dediğim don quijote'nin (veya biz türklerin fransızlardan etkilenip söylediği biçimiyle don kişot'un) yazıldığı dönemde olan bir şey. galiba ispanya'da değil de fransa'da yasaklanmıştı.

ha, bu arada gazetelerin verdikleri kitapların okunabilirlik düzeyini anımsatırım. telifli özgün çevirileri alıp kelimeleri anlamdaşlarıyla değiştirip bir de kısaltarak verirler.
  • microfiction  (27.02.11 20:48:55 ~ 20:49:09)
o kitaplar daha önce türkiyede/yurtdışında yasaklanmış kitaplar. Şu anda istediğiniz kitapçıda bulabilirsiniz.

  • dampire  (27.02.11 20:49:29)
-alıntı-

.. Kitap ispanya'da "hayırseverliği ihmalkar bir şekilde değersiz kıldığı" kararıyla okunması yasak kitaplar arasına alındı.
  • orange coffee  (27.02.11 20:53:32)
1.kitaplar çıktığı zaman yasaklanmış, şu anda büyük ihtimalle serbesttir (en azından don kişot'u ben çocukken okumuştum)
2. www.haberekspres.com.tr

  • livaneli kadir  (27.02.11 20:54:23)
cervantes, bir dönem istanbul'da esir düşmüşmüş. öyle bir hikaye duymuştum. bu yüzden don kişot'ta türkler'den pek iyi bahsetmezmiş galiba, o nedenle yasaklanmış olabilir.

  • pomolilik  (27.02.11 21:22:26)
@kitty liste yok da sadece milliyet'in verdiği 11 yasaklı kitap var. onlar için sordum ben, diğer yasaklı kitapları bilmiyorum.

  • xenophobe  (27.02.11 21:24:38)