bimeks ürün stoğu bilgi sistemi

merhaba,

aradığım case logic phdc1 (black) çanta darty internet mağazası dışında bimeks te var. bimeks in sitesinden bakınca ürün sadece 3 mağazada görünüyor. gidiyorum bimeks şubesine ve ürünün ellerinde olmadığını söylüyorlar. ayrıca sitelerinde o ürünü sadece ürün kodu girerek bulabiliyorum. yani;

ürünler > aksesuar > kılıf&çanta > harddisk şeklinde gidince, sadece internet mağazasında mevcut olan 2 çeşit dandik ürünü gösteriyor.

bu stok bilgi sistemini düzenli tutmak çok mu zor? neden bu işleri doğru düzgün yapamıyor bu teknoloji mağazaları? halbuki işleri bu, bunu da doğru yapamıyorlarsa neden teknoloji mağazası diyoruz ki bunlara?

şöyle bir sistem geliştirilemez mi;

herhangi bir mağazada ya da internet mağazasında ürün barkoddan geçtiği anda sistem onu stoktan düşüyor, ve hangi mağazada kaç ürün kaldığını bile görebiliyoruz mesela. zaten mevcut sistem böyle mi işliyor yoksa ortaçağdaki gibi manuel mi düzenliyorlar? bu çağda halen böyle saçmalıklarla uğraşmak gerçekten sinir bozucu.

konu hakkında bilgisi olan herkes paylaşırsa sevinirim, teşekkürler.

Stok yönetim sistemlei öyle işler zaten. Artık hepsi online yönetiliyor. Mağaza müdürüyle konuştunuz mu? Bir sistem hatası olabilir sonuçta elde kalan adet zaman zaman sayımlarla güncelleniyor. Ürün çalınmıştır, yanlış sayılmıştır, yer değiştirmiştir vs bir çok sebebi olabilir ve sistemlerinde var görünüyordur.

  • ozdek  (26.02.11 14:08:33)
ben ondan bahsediyorum işte. elle sayımla yapılır mı bu iş? olur mu yahu.

mesela ürün mağazaya gelirken giriş kaydı yapılıyor. bu kayıt işlemi yapılırken aynı zamanda internette o mağazada mevcut ürün adedi anında görünüyor. herhangi bir ürün satıldığında da barkod okunduğu ve satış onaylandığı anda o sayı stoktan düşüyor. ve kullanıcı da anında stok durumunu görebiliyor. belli aralıklarla sayım yapılıp güncelleniyor demişsiniz. yani manuel, ilkel yöntem. o halde ürün satılmıştır ve internette henüz düzenlenmemiştir büyük ihtimalle. dediğim sistem nasıl olmaz? yani mutlaka biri düşünüp kodlamıştır böyle bir şeyler? keşke yazılımcı olsaydım, internette gezdikçe her gün ne kadar süper bir iş olduğunu acı bir şekilde öğreniyorum.
  • kisa bisey olsun istemistim  (26.02.11 14:19:34)
belli aralıklarla sayım yapılıp güncellenmesi tamamen doğrulama amaçlı. sistem barkodlarla otomatik işliyor ama kimi zaman ürün depoda unutulabilir, çalınabilir, mağaza içinde yeri değiştirilmiş olabilir...vs. bu gibi durumlarda manual yapılan sayımlarda ortaya çıkar. sigara ya da kola otomatları gibi bir sistem olmalı herşeyin sayısının kesin olması için. o da mümkün değil şu anki şartlarda.

  • emrag  (26.02.11 16:29:38)