paşport

merhaba gençler,

pasaportumu kaybettim. sanırım kaybettiğim için gayrettepe şubeye gidip yenisini alabiliyorum ancak onu geçelim.

ben şeyi merak ettim: haliyle önceki giriş çıkış damgaları olmayacak yeni pasaportta, bu kıllandırıcı durum sorun yaratmıyor mu?

teşekkürler.

önceki giriş-çıkış damgalarının pek bir işe yaradığını görmedim. hatta bazı vize formlarında istenen "daha önce gidilen ülkeler" bölümünü doldurmaya gerek bırakmadığı için avantaj bile olabilir.
şu an aklıma sorun yaratacak bir durum gelmiyor açıkçası. türkiye'de değil de yurtdışındayken kaybetseydiniz belki sorun olurdu. ileride en fazla sorarlarsa, pasaportun yenilendiğini söylersiniz.

  • papado  (23.02.08 23:55:20)
yaptiginiz giris cikislarin kaydi, zaten emniyette mevcut, pasaportunuzu damgalarken o bilgileri bilgisayara giriyorlar. sizin o bilgilere ihtiyaciniz olursa, emniyetten alabilirsiniz. onlarin ihtiyaci olursa, zaten ellerinde var :) ayrica misal pasaport kontrolundeki polise "bunun sayfalari doluyor, ben cok seyahat ediyorum, damgalamayin lutfen derseniz", damgalamiyor bile, nasilsa kendileri kaydini tutuyor.
hulasa, biseycikler olmaz.

  • nazenin  (24.02.08 00:11:23)
yaşadığın memlekete ve ordaki duruma göre değişir, misal x ülkesinde vatandaşlık ya da burs hiç olmadı evlilik sonrası sınırsız vize alıcaksın, adamlar ülkede bulunduğun net süre için pasaportundaki giriş çıkışları isteyebilirler. tabi bunu ilgili ülke ve türkiye kayıtlarından çıkarma şansında olabilir.
ancak genelde avantajlı bir durum gibi görünsede değil, mesela almanya giriş çıkışlarının görünmesi, vizenin olması vizesi çok kasmayan bir ülke için rahatlk sağlar, sağlıyor, sağladı, sağlamalı.

  • alchemistt  (24.02.08 02:35:13)