aya ayak basma mevzusu

şimdi amerikalılar onyıllar evvel aya ayak bastı ve o günün şartlarındaki görüntüler haliyle siyah beyaz.merak ettiğim mesele; o günün teknolojisiyle madem aya gidebildiler,neden yeniden gitmiyorlar.daha kaliteli ve daha uzun çekimler yapıp bize artislik yapmıyorlar.o zamandan bu zamana çok mesefeler katettiler uzay teknolojisinde.bu bana çok mantıksız geliyo

Çünkü pahalı ve şu an için gereksiz. ABD ekonomisi epey kötü. Bilime ayrılan pay da düştü, sırf artistlik olsun diye gitmelik para yok cepte.

  • sourlemonade  (22.02.11 20:39:21)
çünkü gerçekten aya gidilmedi. cevap bu :)

  • mea maxima culpa  (22.02.11 20:40:45)
@mea: Gidildi. Oraya yerleştirilen şeylerle ölçümler yapılıyor.

  • sourlemonade  (22.02.11 20:41:33)
sırf fotoğraf çekip artislik yapmak için milyar dolarlar harcanması mantıklı mı?

  • cro magnon  (22.02.11 20:45:50 ~ 20:46:04)
@cosmic amerika hükümeti gibi bir kuruma nasıl gözün kapalı kefil olabiliyorsun.

zaten ikiz kuleleri de el-kaide yıktı, amerika da bu yüzden afganistan ı işgal etti :))
  • mea maxima culpa  (22.02.11 20:47:58)
@mea: Ben NASA'da o aletler kullanılarak yapılan ölçümlere ve o ölçümler kullanılarak yazılan bilimsel yazılara kefil olabilirim. Emin olun, dünyanın dört bir yanından o kadar akıllı adamlar çalışıyor ki bu veriler üzerinde, bir alicengiz oyunu olsaydı çoktan anlaşılmıştı.

  • sourlemonade  (22.02.11 20:51:59)
ne kadar gerçekçi bilmiyorum ama en son o olayın balon olduğunu kanıtamak için bayrağın havasız bir ortamda nasıl dalgalanabildiğini sormuşlardı falan nasa'ya öyle olaylar vardı yani.

  • skywalkeremre  (22.02.11 20:56:19)
@cosmic ayda söz konusu aletlerin varlığı 1969da aya ayak basıldığının kanıtı olabilir mi sence???

  • mea maxima culpa  (22.02.11 20:57:30)
@skywalker NASA'nın zamanın fotoğraflarını kaybettiğini söylediğini ve bu yüzden orjinallerini inceleme için vermediğini biliyorum.

  • mea maxima culpa  (22.02.11 20:58:47)
O aletler kurulum gerektiren şeyler. Bir aracın yukarıdan atıp gitmesiyle olacak iş değil. Armstrong aya ayak bastı mı derseniz orasını bilmem ama Apollo görevlerinde o aletleri birileri gidip kurdu oraya.

  • sourlemonade  (22.02.11 21:02:30)
valla bu konuda o kadar çok yazılıp çizilen var ki muğlak bir konu.

  • mea maxima culpa  (22.02.11 21:10:04)
Ne kadar komplo teorili kafa var bu memlekette...

Hadi Amerikalıların ayak bastığına inanmıyorsunuz; Ruslar Luna 24 ile 1976 yılında Ay'dan örnek getirmeyi başardılar. Kaç defa Ay'a yumuşak iniş yaptılar.

Apollo 11 Ay'ın yüzeyine geri yansıtıcı bıraktılar sırf bunun için. İspat olsun diye. Bildiğin teleskopu olan sıradan vatandaşlar bu geri yansıtıcıyı binlerce defa gözlemlediler. Apollo 11'in getirdiği taşlar yüzlerce bağımsız jeolog tarafından analiz edildi, veriler yayımlandı. Milyarlarca yıl önce Ay yüzeyinde oluştuğu sonucuna varılan kaya örneği bu. Çok biliyosunuz evet.

Hatta ikiz kulelere de ABD kendisi saldırdı ve o gün hiçbir yahudi işe gitmemişti. Bunlara da inanıyorsunuz di mi? Zeitgeist the movie'yi de seviyorsunuzdur.
  • hiko seijuro  (22.02.11 21:12:10)
@mea: Muğlak olan Armstrong'un aya bastığı görev olabilir, ona ben karışmam :) ama kurulan aletler ve alınan ölçümler muğlak değil.

  • sourlemonade  (22.02.11 21:13:03)
ben komplo teorilerine inanan komple bir insanım.

ikiz kuleleri el kaidenin bombaladığını düşünenlere de selam ederim. milyarlarca insanı kandırdılar. sizi de kandırmış olmaları mucize değil.
  • mea maxima culpa  (22.02.11 21:15:15)
demekki biraz karışık bi meseleymiş.bu sorunun kesin bi cevabı olur diye düşünmüştüm

  • demirr  (22.02.11 21:18:33)
Kesin cevabı var, yazdım yukarıya :)

  • sourlemonade  (22.02.11 21:21:55)
1969da gidilmedi biz cosmicstring le şimdi gidicez :)) ya da feci şekilde gözlerinizi boyıcaz.

  • mea maxima culpa  (22.02.11 21:24:16)
Méliès'lerin "Le Voyage dans la lune" filmindeki gibi gideceksek gelirim :) İzlemeyen varsa şiddetle tavsiye ederim :)

  • sourlemonade  (22.02.11 21:30:17)
spielberg ve george lucas da bizim seyahatin filmini yapacak.

  • mea maxima culpa  (22.02.11 21:33:01)
@sadakatsiz ben de size ne kadar komiksiniz derim. mükemmel ötesi bir bilimsel tartışma oluyor öyle değil mi :)

  • mea maxima culpa  (22.02.11 22:58:33)
ay'a tabi ki gidildi. böyle konularda komplo teorisi kurmak yerine daha mantıklı konuları tartışın bence :) her yıl milyarlarca dolar para harcanıyor uzay sektörüne. onu geçtim yörüngede takılan eşşek kadar uluslararası uzay istasyonu var, oradan uzaya mekik göndermek(insanlı, insansız) yer yüzeyinden göndermekten çok daha az maliyetli. yerçekim faktörü neredeyse ortadan kalkıyor zira.

  • cro magnon  (22.02.11 23:05:27)
Aya bir insan göndermek eğitimiydi, sağlık şartlarıydı, şuyuydu, buyuydu derken çok masraflı ve riskli bir işe dönüşüyor. Bu nedenle artık robotlar gönderiliyor örnek toplamak ve keşif yapmak için, böylesi çok daha ucuz ve çok daha mantıklı. Bunun dışında kalan şeyler (tıbbi deneyler, uyduların onarımı vs.) şeyler için astronotlar gönderiliyor.

Ayrıca bu tip bilimsel bir çalışmayı yok bayrak sallanıyormuş, yok gölge şöylemiş diyerek çürütmek itibar edilir bir eleştiri değil. Çünkü adamlar ¨bakın biz aya gittik, bunlar da görüntüleri¨ diye ortaya çıkmıyorlar, bu uzay çalışmaları onyıllar süren bilimsel çalışmaların bir ürünü. O dönem nasa'nın yayınladığı makalelere bakarsanız süreci rahtalıkla görebilirsiniz, örneğin yörünge hesabı yapmak için bilmemkaçıncı dereceden diferansiyel denklemin çözümünü bulmuşlar, kablosuz iletişimde yeni standartlar geliştirmişler, mevcut elektronik komponentlere uygun olmadığı için askeri standartların da çok üzerinde komponent serileri geliştirmişler, işlem gücü yetmediği için mevcut entegrelere bilmem kaç bin transistör eklemişler vb...
  • johan sebastian  (23.02.11 09:46:29 ~ 09:47:34)
soğuk savaşa bağlı olaraktan bir güç gösterisiydi de ondan. iyi nasa, rusyanın kırgızistandaki uzay üssü gibi viran hale gelmedi ona dua etsinler.

buran adlı uzay aracını taşıyan 6 motorlu antonov uçağı da bir ingiliz kargo şirketine sattı bu ruslar. nasayı bu hale getirmedikleri için sevinmeliler bir de üstüne.

edit: kazakistan olacaktı pardon.
  • zlatan1937  (23.02.11 10:56:12 ~ 24.02.11 13:36:43)