müzik dağarcığını genişletmek

selam arkadaşlar.
vakit buldukça, internette dolaşırken, bilgisayar başındayken sourberry dinliyorum. dj arkadaşlar çok güzel parçalar çalıyorlar. daha önce hiç duymadığım melodileri, sanatçıları bu sayede keşfediyorum. örneğin brett dennen, emily wells, fatima spar, orient expressions, taraf de haidouks gibi sanatçı ve guruplarla sourberry sayesinde tanıştım.
peki bu arkadaşlar bu müzikleri nasıl keşfediyorlar, nereden buluyorlar? yani top ten v.s. gibi liste başı olmuş, milyonlar satmış albümler değil bunlar. eminim çoğu albümler türkiye sınırlarına girmemiştir bile. nereleri takip etmek kimlerin blog'unu okumak gerekiyor ki böyle albümleri keşfedeyim?
bak şimdi yasmin levy diye bir sanatçının parçası çaldı ilk defa dinlediğim halde çok sevdim.

last.fm diye bir şey çıkmış. 3$ verip bir ay üye oluyorsun.

  • trinitrotoluen  (20.02.11 12:24:23)
çok da zor değil... çok basit , kimileri plak şirketlerini sıkı takip eder, yerli yabancı dergilerden iyi grupları süzerler. çevreleri de onların müzik algısını genişletecek arkadaşları vardır. böyle gider bu...

ki bahsettiğin müzikler çok kıyıda köşede kalmış şeyler değil.

en basitinden ,gir last fm'e yaz brett dennen bak similar artist kısmına... zaten oradan o ve ona benzeyen müzikler hakkında bilgin olur. sonra onları dinlemeye başla... youtube , vimeo gibi yerlerden izle-dinle...

sonra beğendiğin adamın plak şirketlerini ziyaret et ... onu da (bkz: discogs)'tan yap. o plak şirketinden çıkan diğer grupları dinle...

zaten bir bakmışsın oradan oraya zıplamışsın...

(bkz: good music box)

(bkz: ychorus.blogspot.com)

yukarıdaki sitelere bak yorumları oku... beğendiklerini dinle...

en.wikipedia.org:Music_genres

şuradan genre hakkında bilgi sahibi olmaya çalış...

uzar gider yav bu...

dergi oku. blog oku.
  • otchaianie  (20.02.11 12:25:52 ~ 12:31:29)