Hangi plazma?

1920 x 1080 (fullhd) çözünürlükte 42 inch mi?
www.hepsiburada.com
yoksa

1366 x 768 çözünürlükte 50 inch mi?
www.hepsiburada.com

Bir türlü karar veremedim, kısacası çözünürlük mü? boyut mu?

bence çözünürlük, özellikle ps3 ve bluray düşünüyorsanız.

  • crimson king  (22.02.08 10:24:45)
geleceğe yönelik düşünmek isterseniz 1080p olanı alın (1920x1080, 42"). 1080p henüz çok yaygın değil fakat 3-4 yıl içerisinde bir hayli yaygınlaşacak.

eğer günü kurtarayım hatta 2-3 sene rahat olayım diyorsanız 1366x768 50" olanı almanız daha mantıklı olur.

şahsen ben 1080p yayını tercih ederdim.
  • deckard  (22.02.08 10:27:55)
tabii ki 50 inç olan.

"720p ile 1080p arasındaki farkı anlayabiliyorum" diyen kesinlikle yalan söylüyordur. "hayır benim evimde var, amcamda var, evimde bluray var, ps3 var, şu var, bu var, ben baktım 1080p daha güzel" diye ısrara devam edenlerse ikinci yalanlarını söylüyorlardır. neden?

- bir kere böyle yayınlar daha türkiye'de başlamadı. başlamayan yayında bir kalite farkı anlayabilmek mümkün değildir. ps3 için henüz adam gibi oyun çıkmadı. bluray daha yaygınlaşmadı. bu yüzden subjektif bir yorum yapmak henüz mümkün değildir.

- 720p ile 1080p'yi teoride karşılaştırmak mümkün olsa da, karşılaştıran kişinin 720p'nin ne demek olduğunu bilmesi gerekir. yıllardır ayıla bayıla izlediğimiz dvd'lerdeki yüksek çözünürlük sadece 720x576'dır. hatta çoğu insanın film izlemek için kullandığı divx video'ların çözünürlükleri bundan da düşüktür,iyi bir ihtimalle 640x360'dır.

- 3-4 sene sonrası için televizyon almak ise kesinlikle ama kesinlikle doğru bir yatırım değildir. o aradaki 3-4 sene kullanılmayacak mı o televizyon? zaten 3-4 sene sonra türkiye'de yaygınlaşacağı hala meçhuldür. digiturk'ün maç ve film (o da sadece bir kanalda) yayınları haricinde türkiye'de hala hd yayın yok. kimsenin hd'ye geçmeye niyeti yok. altyapı şu anda müsait değil zaten.
  • co2s2  (22.02.08 10:51:26)
co2s2 ye katılıyorum, download manyağı birisiyimdir, son zamanlarda hep hd filmler indiriyorum, onların da çözünürlüğü 1240x720 civarında oluyor, açıkcası fullhd film indirmeye üşeniyorum, çünkü bir film 20-30 gb arasında, indirmesi bir dert saklaması daha büyük bir dert, full hd için henüz çok erken diye düşünüyorum, sanırım 50" alsam daha faydalı olacak.

ayrıca ps2 bile oynamışlığım yoktur, film keyfi için düşünmekteyim.
  • sathaner  (22.02.08 12:03:07)
50 inç biraz mantıksız, 42 inç iyidir hatta fazladır bile. 50 inç için gerçekten 1080p kaynak gerekiyor çünkü malum boyut büyüdükçe çözünürlük artmazsa görüntü çamur gibi oluyor. öte yandan bu çözünürlükte kaynaklarım gani gani falan deniyorsa 720p ile devam edilebilir. 50 inç sonuçta 50 inçtir. yeterince büyük salonun ve bluray dvdlerin varsa sana kim ne diyebilir.

  • ozdek  (22.02.08 12:16:58)
ayrıca toshiba'nın hd-dvd teknolojisinden elini çekmesiyle birlikte ortam blu-ray'e kaldı ve yakın zamanda piyasada 100 dolar civarına blu-ray writer sürücüleri görebiliriz. bu da 30-40gb filmleri saklamanın şimdiye nazaran daha pratik olacağını gösterir. tabi ben hep ileriye yönelik yorum yapıyorum sonradan pişman olmamak için.

  • deckard  (22.02.08 13:29:01)
selam,
ben geçen ay senin istediğin modeli alacaktım ama ellerinde olmadığı için 42PFL7662D modelini aldım.
ilk olarka şunu söylemem gerek: 1080p native çözünürlük değil, native istersen 1080i olarak kullanman gerekli.(tabi bendeki böyle, sendeki model de sanırım aynıdır.)

ben 1080p ve 720p hdrip film denedim, bunların içinde 720p olan daha güzel geldi. sebepleri ise:
+ekranı 1080p yapınca görüntü yaklaşık 2-3cm sağa kayıyor, yani görüntünün solunda 2-3cm kadar siyahlık var, sağında da 2-3cm kadar kesilme var. yani kısaca görüntü ekrana tam oturmuyor.
+görüntüyü 1080i yapıp native'i açtığımda ise tam hatırlamıyorum ne olduğunu ama bir sebep yüzünden sevmemiştim =) sanırım siyahlar çok dandik gelmişti ama dediğim gibi hatırlamıyorum.

eğer görüntünün ekrana tam oturmasını istiyorsan çözünürlüğü 1366x768 'e indirmen lazım. böyle yapınca cuk oturuyor. tabi native desteği olmadığı için yazılar net değil, ama film izlemek için ideal.şimdiki aklım olsa 1080p alacağıma 720p tv alırdım.

ayrıca senin kıyasladığın tv'lerin teki lcd, diğeri plazma. bu konudan tam emin değilim, sadece forumda gördüğüm kadarıyla söylemek isterim; tv izlemek için plazma, playstation v.b. tip konsollarla oynamak için de lcd tavsiye ediyolar. normal dijital yayında plazma lcd'den daha iyi görüntü veriyormuş. tabi bu bilgi yanlış da olabilir, plazma kullanmadığım için bilmiyorum.
  • jr  (22.02.08 15:44:56)
daha yeni hd ready bi tv aldık 40 inch dvd filan bağladım görüntü hiç de güzel değil filmin çözünürlüğü tv'ye yetmiyor hele kablolu tv hiç yetmiyor yakından izleyince görğntü baya bozuk. blue ray film desek oynatısı 800 ytl'ymiş filmi ayrı hikaye. diyeceğim o ki en ucuzunu alın, dvd teknolojisi 99'da benim elime ulaşmıştı millet sorunca 3d görüntü ve 3d ses diyorduk hepsi yalanmış daha yeni öğrendik ki hala dvd film indirmek işkence (4 gb).

  • sourlemonade  (22.02.08 19:17:34)
digiturk plus, birçok kanalda high-definition yayın sunuyor diye biliyorum. ama şu an baya pahalı kendileri.

  • tom riddle  (22.02.08 20:47:55)
co2s2 ye gayet net katılıyorum.
ben de televizyon / projeksiyon almayı planliyordum. hdready / 1080p arasında düşündüm. ps3üm var. 40-42" aşağısı için 1080p tamamen gereksiz birşey. normal bir izleme uzaklığında o farkı anlayamazsınız. ama daha büyük ekranlarda ki 50" az değil, fullhd'nin farkı belli olmaya başlar, o da ancak full hd besleyen kaynağınız varsa.

ps3 oyunları diyorsaniz, oyunların çoğunun 1080p olmadığını söyleyebilirim.
gayet de orjinal çoğu oyunun arkasında 720p yazıyor. gt5 gibi nadir oyunlar ancak gerçek 1080p 60hz e destek veriyor.
tek artisi bluray olur, ama onun içinde blurayin türkiyede alınabilir bir seviyeye gelmesi bence oldukça geç olacak, şimdiden verilecek 1080p parasına değmeyecektir.
  • maersk  (23.02.08 03:40:07)
şu anda digiturk sadece 4 kanalda HD yayın yapıyor. lig tv, fox sports, national geographic ve moviemax ve bunların hiç biri 1080p değil. hepsi 720p. daha doğrusu kutunun kendisi 720p. yani zaten hangi kanal olursa olsun 1080p yok.

  • co2s2  (25.02.08 09:31:09)