seagate expansion hdd veri kurtarma

aygıtı bilgisayar yöneticisinde görüyorum ama taktığım an usbden bilg. kitliyor.. 500 gb veri var içinde düştümü ne oldu bilmiyorum.. bi yerde okudum içinde birde başka bi girişi olurmuş diye kutusunu açtım yani garanti dışı kaldı.. evde verilerimi proglamla kurtaramazmıyım

başka bilgisayarda da kilitleniyor mu?
büyük olasılıkla virüs girmiştir diske, önce başka bir bilgisayarda çalışıp çalışmadığına bakın, çalışıyorsa lisanslı avg 9 ile bir taratın bakalım, çok büyük olasılıkla virüsmüş gibi geldi.
fiziksel bir darbe aldıysa kurtarmak sandığınızdan çok çok zordur onu da belirteyim.
  • Sabac  (19.02.11 13:49:29)
donanımsal bir sorunsa; takılıyken diskin arkasındaki elektrik fişini sök ve geri tak. (usb değil). düzeliyor. en azından bende öyleydi.

  • soulsmasher  (19.02.11 13:53:07 ~ 13:53:20)
başka bilgisayarda denedim onuda kitliyor. elektrik için fişi yok tek usb kablosu var, fiziki hasar aldımı emin değilim, içinde usb harici başka girişide var yeşil çip gibi bişeyin ustunde ufak bi giriş var içinde 4 çubuk bakır girişli bişey ona kablo alsam çalıştırabilirmiyim

  • eja  (19.02.11 14:05:47)
haa 2,5 inch. hmm o zaman linuxta ya da mac osx de denedin mi ?

  • soulsmasher  (19.02.11 14:12:21)
ubuntu cd'si indir ve bilgisayari cd ile ac sonra tak aleti. virus'den dolayi ise kesin kurtarirsin. degilse de kurtarma sansin var.

eger usb controller de sorun varsa, usb'yi aradan cikarip ide veya sata olarak baglayabilirsin. 2.5 inc oldugundan ancak bir laptop'a baglayabilirsin. bu durumda laptop isletim sistemsiz kalacagindan, bilgisayari ubutu live cd den baslatabilirsin.

eger harddiskin uzerindeki kontrol karti yanmadiysa %95 kurtarilabilir.

bunlari nasil yapacagini bilmiyorsan sor anlatayim.
  • curt  (19.02.11 14:16:07)
haa 2,5 inch. hmm o zaman linuxta ya da mac osx de denedin mi ? virüs varsa diğer bilgisayarı da kitliyor olabilir.

ayrıca hemen üzülme, eğer donanımsal bir sorunsa harddisk kutusu da bozulmuş olabilir diskten çıkartıp paşa paşa verilerine erişip kullanmaya devam edebilirsin. seagate in harici kutuları sorun çıkartmasıyla bilinir çünkü.
  • soulsmasher  (19.02.11 14:18:38)
şimdi kurcalayınca anladımki bi yeşil çip usb girişi için var, bu yeşil çipi çıkarınca normal hddlerdeki gibi 2 kısım var bi demin bahsettiğim ufak içinde 4 bakır kablo bide yanında bu usb çipini çekerek çıkarrtığım tek slot var

usb takılı hali şunun gibi www.simtec.co.uk

usb çipini çıkarınca www.pacificgeek.com

birde ubundtu mac falandan anlamam ki ben

virus taraması yaptım kendi bilgisayarıma bişey bulamadı, hddyi takınca saatin yanında guvenli kaldır çıkıyor ama tıkladığım an kitleniyor
ayrıca aygıt yoneticisindede görüyor hddyi takınca ama donanımı guncelle fln dediğimde yine kitliyor
  • eja  (19.02.11 14:22:49 ~ 14:23:54)
ubuntu'da zor birsey yok. suradan indir. start download'a bas.

www.ubuntu.com

sonra bunu bir cd'ye yaz. orada herseyi acikliyor basit bir ingilizce ile. cd'yi takip bilgisayari yeniden baslat. setup'a girip cd'de ac'i aktiflestir.

sonra ubuntu sana dili soracak. ister turkce ister ingilizce sec. sonra denemek istiyorumu sec.

harddiki bagladiginda masaustunde harddiskini goreceksin.
  • curt  (19.02.11 14:34:25)
tamamdır deniyorum hemen, boş cd bulamazsam flashtan yapabilirmiyim?

  • eja  (19.02.11 14:38:35)
bos bir flash varsa o a olur. cd'ye yazmak zorunda degilsin.

  • curt  (19.02.11 14:55:42)