Asus Z53F laptop parça sorusu caps'siz

sorunum şu; laptop'un dvd'si ölü. usb boot edilemiyor.(kaynak bir bilgisayar mühendisi) kendi recovery cd'sini kullanın diyor. kullanamıyoruz. ölü. parça değiştirmek zorunda mıyım? eğer öyle isem, yedek parça olarak ne kullanabilirim, ne kullanamam? nereden temin ederim? başarır mıyım bu işi? windows her allahın günü ayrı hata veriyor. tez elden halletmem lazım.

dvd rom u degistir, herangi bilgisayarcıda vardır.

  • bryan fury  (15.02.11 14:16:00)
neden usb'Den boot edilemiyormuş?
core duo işlemcisi var demek ki yeni sayılabilecek bir biosu vardır. usbler yanık değilse boot edilebilir olması gerekli.

neden edilemesin merak ettim ben.
  • homeless  (15.02.11 14:48:52)
şöyle, usb belleği hazır ettik taktık, ama laptop takmadı kafasına. yemedi kısacası. bios'da "usb boot yemez sana o recovery cd'yi boşuna mı verdik dürrük" benzeri bi yazı çıktı. herhangi bir bilgisayarcıdan alacağım dvd room benim alete kesin uyar mı? asıl sorum budur

  • zaferbey  (15.02.11 16:46:32)
kesin uymaz. fiziksel olarak uymaz en azından. ama ben halen usb ile boot edebileceğinize inanıyorum.
iso dosyasını usb'nin içine atmanız yetmez sonuçta. windows için olan işlemleri bilmiyorum ama GNU/Linux için unetbootin ve benzeri yazılımlarla iso'yu açıp bootable yapıyoruz usb bellekleri. ayrıca ilk defa bios'un bu kadar ukala olanını gördüm amibios filan mıdır o nedir?

  • homeless  (15.02.11 16:55:52)
2005 üretimi laptop bile usb'den boot edilebiliyor. windows cd'sini herhangi bir klasöre atmadan direkt ana dizindeki dosyaları usb belleğin ana dizinine atın.

  • reproach  (16.02.11 16:49:07)
reproach'ın dediği gibi yapmayın :) (ya da yapın ama boot etmeyebilir)

üşenmedim google'a sordum
bana bunu önerdi wintoflash.com
  • homeless  (16.02.11 18:34:30)