Nikon D60 vs. Canon 450D

Merhaba isoseverler;

Başlangıç seviyesi bir dslr almak istiyorum kendime. D60 ile Canon 450D arasında kaldım. Bütçem de 1000 lira civarı. Benim tercihim nikon sempatizanı olduğumdan d60'dan yana ama af olmayan body ve 3 odak noktası biraz canımı sıkıyor (af o kadar önemli değil nazarımda). Canon hakkında pek bir bilgim yok ama gayet güzel ve yeterli bir makina sanırım. Evet tavsiyelerinizi bekliyorum. Bir de Hayyam'da falan kaça satılır bu cihazlar merak içindeyim.

edit: d80'i ise d60 daha güncel bir makina olduğu için tercih etmiyorum. karanlık ortamlar da d60'ın daha iyi bir performansı var görebildiğim kadarıyla.

Selamlar.

iki makine de başlangıç seviyesi için ideal. benim de aklımda d60 ya da d40x gibi bir şey almak var. d80 deki af motoru, bir çok af motoru olmayan prime lenste avantaj sağlıyor. bir çok kullanıcının sahip olduğu 50mm f1.8 lensi manuel fokus kullanmak bence can sıkıcı. ayrıca elimde çok sevdiğim bir geniş açı lens var fakat üzerinde af motoru olmadığı için d40 d60 falan alsam mf kullanmak zorunda kalacağım...

d80 ile d60 aynı sensörü kullanıyor ama görüntü işlemcileri farklı. d60 da daha güncel bir tane kullanılıyor.

af motorunun olmaması dışında bir sıkıntısı yok.

ek olarak d40x e de bakmanı öneririm.
  • cedric tweedledee  (15.02.11 14:10:45 ~ 14:13:59)
nikon d-5000, d-60'tan daha güncel bir makina, bu sıralar 1.300 lira gibi bir fiyata d-80 ve d-300 sensörü kullanıyormuş diye ilgimi çekmişti benim. hd video da çekiyor. ayrıca detay olarak da dijital menü ekranı hareket ediyor. yanılıyor olabilirim ama fotoğraflarda canonun keskinliği, nikonun da renkleri beğenilir hep.

www.letsgodigital.org daha fazlası için buraya bir göz atabilirsiniz.
  • insomniacelrohir  (15.02.11 14:28:02 ~ 14:28:53)
nikon d5000 çok daha cici gibi gözüktü gözüme. AF açıkçası benim gibi uzun süre analog kullanmış biri için çok sorun olmayacaktır. 11 odak noktası olması ise D60 yerine tercih etmemi sağlayacak sanırım. şu an ikinci el bir D90 body buldum 1.100 liraya. sanırım ya iyi bir lens ile kombine edip 1300'e falan olursa d90'ı olmazsa d5000'i tercih edeceğim. d450 konusunda ise hala bir fikrim yok. canon makinalar biraz daha sosyete işi gibi geliyor bana, nikon ise daha işinin ehli kişiler tarafından tercih ediliyormuş gibi bir imajı var bende.

  • ding dong bizim kasap moo moo inekler 2  (15.02.11 14:53:35)
canon 40d al bence.

  • groove salad  (15.02.11 15:10:08)
hım 1000 tl nin üstüne çıkabiliyor musun?

d3100 var, d5000 var , d90 vaar.

d90 alırsan nikonun eski mf lenslerini kullanabiliyorsun. araştır bir internetten. 300tl ye falan cillop gibi lensler düşürebiliyorsun. mf oluyor ama pozometresi falan çalışıyor cpu su olan lenslerde.

benim o civar bir param olsa gider d90 alırdım. onun haricinde d80 kullanıyorum pişman değilim gene olsa gene d80 kullanırdım.

d5000 ve de d3100 giriş seviyesinde çok güzel makineler.

neyse hep derim, uzunca bir süre analog kullanmış insanlara d60, d5000 falan gibi makineler çok kullanışsız gelir. kompakt makine gibi kötü menülerle üretilmiş makineler hiç bir pratiklikleri yok. buna karşılık d80-d90 gibi giriş seviyesi dslr ler daha kullanışlı oluyor. ama bahsettiğim diğer makinelerin de avantajı ufak olmaları, adamın boynunu ağrıtmamaları.
  • cedric tweedledee  (15.02.11 15:25:28)
d5000 iyi bir seçim olur. kit lensinde zaten af özelliği var. yeni lens alırken de lenslerin "af-s" olmasına dikkat edersen af sorunu yaşamazsın.

  • hakiki bulut  (15.02.11 15:35:27)
esasen dijital makinelerde olay sadece (benim nazarımda) iso performansında bitiyo. canon daha ucuz makineleriyle nikonun daha pahalı makinelerinin iso performansını yakalayabiliyor. 450d mi yoksa d60 mı derseniz, tartışmasız 450d derim.

bir de af motoru durumu var ki zaten dahili af motoru bulunduran makinelerin fiyatı 1500tl'den aşağı değil. (pentax haiç)

bu arada o bulduğunuz 1100tl'lik nikon d90 sahibinden.com'da ise eğer, shutter 80bin'de :)
  • reproach  (16.02.11 16:42:54)