ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde polisin yetkileri?

Nasıl? Link vermekten çok kendi bildiklerinizi yazmanız daha iyi olur.
ABD'de polis seni durdurduğunda ellerini direksiyondan çekersen seni vurma yetkisi mi var? Dün bir duyuruda böyle biri yazmıştı da biri. Filmlerde de dikkat ediyorum hep, kimse çekmiyor ellerini direksiyondan.
Bunun gibi böyle örnekler falan verirseniz iyi olur.

silaha uzandığını düşünürse, evet, var. zaten orada ehliyetini alırken bile söylerler hep, sınavdan sonra filan, polis arabanı durdurursa arabadan çıkma, ellerini direksiyonun üzerine koy, sadece ehliyetini ve ruhsatını isterse ellerini oradan çek diye. biz türkler için zor oluyor tabi, "neoldu abieaa?" diye arabadan çıkınca bi panik oluveriyo polisler.

bunun dışında, hiçbir polisle konuşmama hakkı var aslında herkesin, sadece polis değil, fbi bile gelse kapına, sessiz kalıp avukat arama hakkı var mesela, vatandaş olsun olmasın. ama bunu genelde "bi suçu var ki konuşmuyor" şeklinde algılayabiliyorlar sanırım. sivil haklar konusunda aslında amerika gayet de muntazam bir yer, bir hakkın çiğnendiğinde karşılığını söke söke alabiliyorsun genelde çünkü.
  • zkurmus  (14.02.11 18:16:58)