et hakkında bir soru

şimdi steak tartar denen olayda benim bildiğim ete hiçbir işlem uygulanmıyor. peki çiğ et çeşitli parazitlere neden olmuyor mu? mesela domuz kıymasından yapılan var, ben çiğ domuz eti beyinde kurtlanmaya yol açar diye duymuştum. hatta izmir'de çiğ köfteci domuz kıyması kullanmıştı da kaç kişi ölmüştü? hangi kısmı kaçırıyorum? aydınlatın lütfen.

izmirde domuz kıyması mı? yani çok iddialı konuşmayayım ama şehir efsanesi bunlar. bi kere türkiye'de başka et yerine domuz eti kullanmak saçma. anlaşılmasını falan bi kenara bırak, daha pahalı. yaban domuzu ise bir şey diyemem tabi. ancak burada diyor ki: whqlibdoc.who.int çiğ etin uygun kullanımı ile risk az oluyor. tabi bu bizdeki çiğ köftenin de zararlı olmasına rağmen iyi yapıldığı zaman sorun çıkarmaması gibi bir durum. örneğin sucuk ve pastırma da çiğ et (fermente olan sucuk için diyorum tabi) ancak sucuk burada yapısı değişiyor ve zararı olmuyor. dediğin yemeğe baktım. ilk kez duymuştum. sanırım çok ünlü olsa da popüler olarak tüketilen bir ürün değil diye düşünüyorum (sushi gibi değil yani)

  • ben smyrna  (04.02.11 18:00:57)
beyinde kurtlanma falan tabiki domuza atfedilmiş hikayeler.. ama domuz ya da değil tüm çiğ etler parazite neden olabilir.. steak tartar da tercih zevk meselesi.. ama yiyebilen adamın zaten paraziti dert edineceğini sanmam. aynı risk dışarıda yediğimiz kötü yıkanmış yeşilliklerde de var. afiyet olsun.

  • evandro  (04.02.11 20:37:15 ~ 20:38:09)
çiğ köfte mantığı ile yapıldığından sorun olmuyor. ancak yapıldığı gibi tüketilmeli asla bekletilmemeli.

  • habula  (04.02.11 20:39:51)