tetanoz

dün ayağıma çivi battı paslı değildi ve ben aşı olmadım ama tetanozdan korkuyorum. aşı olmam gerekir mi?

tetanoz riski az da olsa mevcuttur lakin 24 saat geçtiyse üstünden zaten aşı fayda etmez üzülme.

  • sos fistik olsun mu  (04.02.11 12:39:19)
aşı olun, hiçbir şey olmasa dahi içiniz rahat etsin.

  • cntkn  (04.02.11 12:40:30)
tetanozun ölümü cok pistir, sırf öyle ölmemek icin tetanoz serumu yaptirmak gerekir. aşı önceden yapilan koruyucu, civi battiktan sonra yapilan serum.

  • atmacaged  (04.02.11 12:49:39)
tetanozun pas ile ilgisi yoktur. topraktan bile tetanoz kapılabilir. 1 aşı sadece gidin yaptırın. korkmayın :)

  • ben smyrna  (04.02.11 12:53:20)
lütfen ihmal etmeyin, gidin bi sağlık ocağına yaptırın bitanecik iğneyi.
çaresi bu kadar basitken tetanozdan ölmek o kadar saçma ki.
ve çok da korkunç bi ölümdür.. allah korusun..
  • cisterna  (04.02.11 13:12:50)
aşının ömrü 5 sene. askerde yapacaklar zaten. bazen bana da batıyo da her battığında tetanoz olmuyorum. ayrıca dediği gibi pasla alakası yok topraktan geçer.

  • lamedpilgrims  (04.02.11 13:26:13)
iğnesi miniminnacık hiç acıtmıyor sinek ısırığı gibi bişey. vurduğunu farketmemiştim ben.

  • lamedpilgrims  (04.02.11 13:27:32)
elimi tertemiz bıçakla kestiğim halde tetanoz iğnesi yaptılar. yaptırmaktan zarar gelmez.

  • sutlu nescafe  (04.02.11 14:17:38)
"pasla alakası yok" nedir yahu? :) nerden çıkardınız kırk yıllık tetanozun pasla ilgisi olmadığını anlayamadım.
hastalığa sebep olan colostridium tetani, pasta ve toprakta üreyen bir bakteridir..

  • cisterna  (04.02.11 15:44:45)