Ekvador'da Muz Hasatı Takvimi Nasıldır?

bunu bilene 12 yaş zirvesinde votka ısmarlıyorum.

muz, nisan sonunda olgunlaşmaya başlar. havalar "soğumadan" yani yaz bitmeden toplanır. yaz ortasında yeşil ancak şekillenmiş muzlar hasat için hazırdır.

ben katılamıyorum. posta ile rica edeyim votkayı.
  • ben smyrna  (03.02.11 15:49:20)
türkiye için mi bu ay hesabı yoksa ekvador'a göre mi?

  • serseri marti  (03.02.11 16:00:17)
ekvator. o yüzden "soğumadan" dedim :)

  • ben smyrna  (03.02.11 17:19:50)
muz hasadı zamanları yetiştiği iklime göre zaten genelde aynı zamanlarda yapılır. genelde haziran ayından itibaren yeşil renkte olup kabuğu belli bir inceliğe ulaşınca hasadı yapılıyor. ekvador'da hasat genelde 12 hafta sürüyor ve kaliteli ürünler çıkıyor. çünkü doğal felaketler az orda ve iklim çok elverişli. ama son zamanlarda yaz sıcaklıklarında düşüşler görülmeye başlandı. bu da hasat zamanını uzatıyor ve kaliteyi düşürüyor.

  • ermanen  (03.02.11 20:09:01)
ekvator'da tarlalar 12'ye bolunmus vaziyette, dolayisi ile her daim hasat var. zaten her muz agaci senede 1 kez urun verir, sonra o agaci kokune yakin keserler, 1 sene sonra ayni terane.

ps: vodka hakkim mahfuzdur.
  • demented  (03.02.11 23:09:35)
demented haklı çıktı, votka senindir.

  • serseri marti  (10.02.11 16:21:34)
tamam da muzun yetiştiği her yerde durum aynı. ekvador ülkesine özel birşey değil ki bu. muz zaten yetiştiği yerlerin hepsinde bütün yıl boyunca hasat ediliyor. çünkü yetiştiği yerler ekvatora yakın olduğundan dolayı iklim buna el veriyor. ama mahsül en çok mayıs ve haziran aylarında oluyor.

votkayı alamam zaten, maksat bilgi olsun :P
  • ermanen  (18.02.11 06:53:21)