şu sigara otomatları nasıl çalışmakta?

merhabalar akraba ziyareti dolayısıyla almanya'dayım ve ziyaretinde bulunduğum kimse sigara içtiğimi bilmiyor (evet 17 yaşındayım). istediğim sigaranın (lucky strike) kodunu giriyorum, gerekli miktarı (doğru miktar olduğundan eminim) yerleştiriyorum, bekliyorum ve 5 euromu geri veriyor sadece. bir yerde yanlışlık yok değil mi? "istediğim sigaradan kalmadığı için böyle yapmakta herhalde" dedim ama gene de bir sormakta fayda gördüm. çok uzattım sanırım lucky strikesızlık başıma vurdu derdimi sadece lucky tiryakileri anlar :(

almanyanın vatandaşlarına verdiği kimlik kartını sokman lazım otomata. 18 yaşından büyük olduğun böyle anlaşılıyor, çipli mipli bişi ya.

alman vatandaşı değilsen otomatın olduğu cafenin kasaya filan sor, onlar senin kimliğine bakıp kimlik kartı yerine geçebilen bir kart verebiliyorlar. ancak 17 yaşındaysan zor verirler tabi :)
  • mefati bir cirpida okunur  (03.02.11 13:32:42)
yok artık ya :/ desene bizim sigara işi yattı

  • farabi  (03.02.11 13:38:46)
@mefati kusuruma bakma bir soru daha sormam gerekiyor. 2 ay sonra 18 olduğum gerçeği bir işe yarar mı?

  • farabi  (03.02.11 13:41:42)
yaramayabilir malesef. ama türklerin işlettiği kiosklar daha bir esnek olabiliyor tabi.

iki ay daha bekle, istediğin gibi iç sigaranı çocuum.
  • mefati bir cirpida okunur  (03.02.11 13:43:37 ~ 13:44:05)
bi tabak tan dene şansını belki sormazlar.

  • cisterna  (03.02.11 13:43:46)
@mefati zaten 10 günlüğüne geldim buraya :)

@cisterna kusura bakma anlayamadım :D
  • farabi  (03.02.11 13:47:21)
tabak yazan yerdlerde de satıyolar ya hani sigara böyle büfe gibi. garda marda olur. tabak tütün almanca. bildiğimiz tabak çatal kaşık diil.

  • cisterna  (03.02.11 14:28:20)