kurabiye canavarları gelin beri

sevgili ümit ustalar

10-15 kere aralıklı zamanlarla tatlı tarifleri bulunan sitelerdeki farklı tarifler denedim.gelin görin ki beceremiyorum.içindekileri harfiyen koyuyorum ve hamuru uygun yapıyorum ceviz büyüklüğünde fırına veriyorum.fırının içinde bunlar mayışıp hep beraber elele tutuşup bi bütün oluyorlar.ve benim de sinir katsayım artıyor.fırının derecesini hep tariflerdekine ayarlıyorum mesela bu akşam ki 170di yine aynı sonuç.ne yapmalı?vazmı geçmeli kurabiyeden keke devam mı etmeli.annemde hiç yapmaz mesela oda bilemiyor sorunu.sizinkiler ne der bu soruna?

ben erkek halimle şurdaki damla çikolatalıyı yaptım. epey büyük oldular ama tadı muhteşemdi. sen de bir dene istersen.

hurarsiv.hurriyet.com.tr
  • bira sisesi kapagi  (02.02.11 19:07:52)
fırını önceden ısıtıyorsunuz değil mi? bu biir.

ikincisi de, unu biraz daha arttırmayı, sıvıları azaltmayı denediniz mi?

bir de elbette dip dibe dizmemek lazım hamur toplarını. en nihayetinde kabarıyorlar.

bir de, 200 derece daha uygun gibi geldi bana ama 170'le hiç denemedim ben çünkü.
  • vercingetorix  (02.02.11 19:09:57)
tadında sorun yoksa biraz daha aralikli yerlestir,daha kucuk yap
tecrubeyle, seviyorsan vazgecme

  • rn  (02.02.11 19:12:15)
fırını önceden ısıtmayı tarife göre yapıyoru m bazılarında öyle bir uyarı yok.

tamamen tarife göre uyguluyorum kafama göre artırma yada eksiltme yapmadım hiç.

dip dibe dizmedim hiç yani 1 cm falan araları var ama genişliyorlar.

tadını çok seviyorum her defasında güzel oluyor ama şekilli olmayınca babam bozuyor beni işte.

birde annembiraz önce akşamları elektrikler daha güçsüz oluyor dedi.sabahtan ya şunları dedi.yada tarifteki dereceden biraz daha fazla yüksek ayarla dedi.var mı aslı astarı?
  • hıkmıkzık  (02.02.11 19:18:09)
fırını önceden ısıttığınızda fazla ısıtmayın resmen ılık olsun.çünkü kurabiye içinde bulunan margarin birden eriyor.ayrıca kullandığınız malzemelerin markası bile farklı sonuçlar oluşmasına sebep olur.o sebeple aynı marka malzemelerle deneyerek kendi ölçünüzü bulmanız lazım.
işe sıvıları azaltarak başlayabilirsiniz.

  • garnet  (02.02.11 19:46:03)
firinin tipi de etkili olabiliyor, eger firin turbo firinsa biraz daha dusuk bir ayarda pisirmek gerekiyor. sanirim bu isler icin en iyisi davul firinlar galiba annem onlardan kullaniyor pastalar icin.

  • Labyrinthe  (02.02.11 19:53:24)
pişerken yayılıyorsa unu arttır, başka bişeye gerek kalmaz. ölçüden yarım bardak fazla koyman yeter.

  • opucuk baligi  (02.02.11 20:25:08)