Pdf, Gömülü Fontlar, vs

Merhaba,

Bir programdan PdfCreator (sanal yazıcıyla pdf yapan bir program) ile pdf kaydediyorum. Pdf 4000'dpi çözünürlükten düşük olursa notalar bozuk görünüyor ve font listesinde notaların yazıldığı Maestro fontu gömülü yazıyor.

4000dpi yaparsam, dosyanın font listesinde Maestro olmamasına karşın, bu fontun yüklü olmadığı bir sistemde dahi notalar düzgün görünüyor.

(Gündüz matbaada deneme için yaptığım rastgele bir dosya 600dpi olmasına rağmen matbaacının bilgisayarında düzgün göründü ve font da gömülüydü. Sonra ben bu pdf'i Inkscape ile düzgün bir şekilde açmaya çalışırken fontları sildim, tekrar yükledim, bir şeyler yaptım, bu dediğim abuk durum oluştu).

Bunda bir terslik yok mu?

Bir de, "softfont olarak yükle"yi mi seçmem lazım?

*Aslında yapmaya çalıştığım, Finale adlı güzide programdan pdf'ler yaratmak, sonra bunları bir vektör grafik editöründe açmak ve hepsine sayfa numarası eklemek.

Çok karışık sordum, değil mi? :(

4000dpi?! yazım yanlışı mı var? 4000 dpi çok yüksek bir çözünürlük, sorunla alakası varmı bilmiyorum gerçi. 300dpi'ın üstünü basacak makinayı geçtim onu algılayacak insan gözü yok pek.

  • fortisvita  (02.02.11 01:25:16)
PdfCreator'ın en yüksek çözünürlüğü 4000dpi. Varsayılanı 600 idi. Sonra fontları silip yeniden yüklediğimde bozuldu bir şeyler ve sadece 4000dpi yaparsam pdf'de notalar görünüyor.

Finale ve PdfCreator'ı tekrar kurdum filan, düzelmedi.
  • fadetoreality  (02.02.11 11:12:50)